W 2018 roku za program cieszącego się uznaniem poznańskiego festiwalu Malta odpowiada Needcompany. Podczas tegorocznej edycji organizowanej pod hasłem „Skok w wiarę” Needcompany zaprezentuje wybrane dzieła swojego autorstwa i 10 zaproszonych zagranicznych artystów, którzy odważą się bez lęku skoczyć w nieznane.
Polski rząd, reprezentujący poglądy prawicowe i nacjonalistyczne, znacznie ograniczył wsparcie finansowe dla festiwalu, przypierając go tym działaniem do muru. Dyrektor festiwalu Michał Merczyński zwrócił się do Needcompany z prośbą, aby mimo wszystko nadali projektowi rangę. Okrojony program pod opieką artystyczną Needcompany obejmuje: nowy spektakl-koncert Maartena Seghersa Concert by a Band Facing the Wrong Way, anglojęzyczną wersję Wojny i terpentyny, FOREVER Lemm&Barkey, The Moon MaisonDahlBonnema, 1095 Kuiperskaai i Another One Lobke Leirens i Maxima Stormsa. Festiwal otworzy flamandzki minister kultury Sven Gatz.
„Skok w wiarę”, rozumiany zarówno jako tragiczny skok w dół, jak i pełen nadziei podskok, opisuje z perspektywy dramaturgicznej istotę prac uznanych za kluczowe dla Malta Festival Poznań 2018, za którego program odpowiada Needcompany.
Europa jest na skraju wyczerpania. Cytując Szekspira: jej "świat wyszedł z formy". Po raz kolejny doświadczamy tego, że historia lubi się powtarzać, a my niczego z niej nie wynosimy; że dzisiaj nie różni się niczym od wczoraj. A może to my nie widzimy różnic?
Mimo że tych dwóch ludzi tonie w błocie i czeka ich nieuchronna śmierć, jeden z nich nadal usiłuje zabić drugiego. W tym obrazie, powstałym w latach 1819-1823, Goya doskonale oddał ducha naszych czasów. Nasza planeta zmierza ku zagładzie, a my skazujemy na śmierć ludzi, którzy w poszukiwaniu lepszego życia chcą pokonać zbudowane przez nas mury. Jakiś szesnastolatek z nudów wstrzykuje sobie heroinę, podczas gdy inny jedzie do Syrii i podcina innym gardła. Kolejny kończy studia z wyróżnieniem i zostaje chirurgiem. Mimo że wszyscy chodzili do tej samej szkoły gdzieś w Warszawie czy Brukseli. Skoki w wiarę. Jest jeszcze czwarty, który zostaje artystą. Czuje, że musi. Ponieważ sztuka zawsze musi powstawać. Ponieważ nie można jej po prostu zniszczyć. Ponieważ jest niezbędna.
Ufność i nieufność. Dwa pojęcia, które w naszej epoce toczą ostateczny pojedynek. Połowa świata ryczy. Podobnie jak i druga.
Dziś, gdy rządzący Europą polaryzują ją bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, gdy zmierzamy ku ekstremizmom, gdy podsycane są antagonizmy, a wyniki wyborów pokazują, że wielkie ideologie i religie zaczynają przybierać ekstremalne formy i ludzie z zasadami są gotowi zabijać, artyści muszą przeformułować swoje pytania. Zapraszając twórców na Festival Malta Poznań i wybierając prace z pokaźnego dorobku Needcompany, spotkaliśmy wspaniałych młodych artystów, którzy się nie boją i są gotowi zaryzykować skok w wiarę.
Mimo dramatu dobrych intencji ten okropny optymizm, wyrażony przez „Skok w wiarę”, jest uniwersalnym generatorem naszych czasów, a jego siłą napędową jest zaufanie.
Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers