Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria
  • WOJNY PRZYSZŁOŚCI
    Gen. Jarosław Stróżyk, Łukasz Kamieński, Agata Kaźmierska

    Natura wojen, konfliktów i sporów między państwami zmieniała się przez wieki, wpływając na ład i porządek międzynarodowy. Jak wyglądają i jak mogą wyglądać wojny w XXI wieku? Kim jest współczesny żołnierz? Jak wojsko wykorzystuje psychofarmakologię, neurobiologię, bioelektronikę i inżynierię genetyczną? Jak działa na nowych polach walki, głównie w sieci? Czym jest wojna informacyjna? Jak mechanizmy, które miały ulepszać świat, są dziś wykorzystywane, by go niszczyć?

    Debacie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki Neuromancer Williama Gibsona. Reżyseria: Jacek Jabrzyk / Teatr Zagłębia w Sosnowcu.

    FORUM 2019: Kultura wojny w czasie pokoju

    Forum to rozmowy na pl. Wolności, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest to relacja między wojną a pokojem. Mimo że statystyki pokazują, że żyjemy w najbezpieczniejszym i najmniej brutalnym okresie historii, wojna nie jest wcale pojęciem abstrakcyjnym i nierealnym. Jaką postać przybiera w najbardziej pokojowym okresie historii? Czym jest stan wojno-pokoju? Jakie będą wojny przyszłości? Zapraszamy na spotkania z pisarzami, filozofami, politologami, uczestnikami i świadkami współczesnych działań wojennych. Rozmowom towarzyszą inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.

    Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

    21.06, 17:00 OSTATNI DZWONEK. Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka Babka od histy), Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Anna Schmidt-Fic, Krystyna Starczewska
    22.06, 17:00 OBRAZY WOJNY Konrad Piskała, Mamadou Diouf, Iwona Kurz
    23.06, 17:00 WIELOKULTUROWOŚĆ – UTOPIA CZY RZECZYWISTOŚĆ Katarzyna Wężyk, Leszek Koczanowicz, Dariusz Rosiak
    24.06, 17:00 RAPORT Z POLSKICH MISJI Spotkanie z płk. Grzegorzem Kaliciakiem
    25.06, 17:00 TURYŚCI MASAKRY Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski, Maria Wiernikowska
    26.06, 17:00 WOJNY PRZYSZŁOŚCI Gen. Jarosław Stróżyk, Łukasz Kamieński, Agata Kaźmierska
    27.06, 17:00 POSTKOLONIALIZM. WOJNA ŚWIATÓW Michał Lipszyc, James Omolo, Romuald Krężel, Bogusław Bakuła
    28.06, 17:00 PAŃSTWO KOBIET Małgorzata Druciarek, Elżbieta Korolczuk, Justynę Kurzawską
    29.06, 14:00 ARMIA JEDNOSTKI Spotkanie z Nástio Mosquito
    29.06, 17:00 KULTURA WOJNY W CZASIE POKOJU Spotkanie z Andrzejem Lederem
    30.06, 17:00 KOBIETA NA WOJNIE Spotkanie z Janiną Ochojską 

  • Łukasz Kamieński – politolog, stypendysta Fundacji im. Stefana Batorego i brytyjskiego Foreign and Commonwealth Office (Uniwersytet Oksfordzki, 1999). Współtwórca programu MA in Transatlantic Studies w IAiSP UJ i jego kierownik w latach 2007-2011. Autor książek: Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych (2009), Farmakologizacja wojny. Historia narkotyków na polu bitwy (2012), Nowy wspaniały żołnierz. Rewolucja biotechnologiczna i wojna w XXI wieku (2014), Shooting up. A ShortHistory of Drugs and War (2016).

    Agata Kaźmierska – dziennikarka związana obecnie z Polsat News, gdzie m.in. współtworzy program popularnonaukowy Horyzont zdarzeń. Jako korespondentka pracowała m.in. w Kosowie, Afganistanie, Pakistanie, Iraku, Kongu i Jemenie. Publikowała we „Wprost", „Newsweeku", „Tygodniku Powszechnym" i „Rzeczpospolitej”. Za swoje reportaże zdobyła Grand Press i nagrodę SDP. W 2018 r. opublikowała (wraz z Wojciechem Brzezińskim) książkę Strefy cyberwojny.

    Jarosław Stróżyk – generał brygady rezerwy. W trakcie wieloletniej służby w Wojsku Polskim, w tym w wojskowych służbach specjalnych, zajmował wiele stanowisk służbowych związanych z analizą bezpieczeństwa międzynarodowego i propagowaniem ocen narodowych na forum organizacji międzynarodowych, w tym NATO i UE. W latach 2010-2013 zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. W latach 2013-2016 attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie. W 2016 r. zakończył zawodową służbę wojskową, przechodząc w stan spoczynku. Wykładał m.in. w National Defense University w Waszyngtonie, Foreign Service Institute Departamentu Stanu USA w Waszyngtonie, Baltic Defense College w Tartu. Współpracuje z Daniel Morgan Academy w Waszyngtonie i The CipherBrief.