WIELOKULTUROWOŚĆ – UTOPIA CZY RZECZYWISTOŚĆ
Katarzyna Wężyk, Leszek Koczanowicz, Dariusz RosiakWielokulturowość jako model społeczny zakłada równość wszystkich kultur. Jak jednak uznać za równe nakazy wzajemnie sobie przeczące? W krajach Zachodu sporne stają się religia, normy prawne i obyczajowe, system nauczania, a wielokulturowość coraz częściej kojarzy się dziś z przestępczością, imigracją i niebezpieczeństwem. Czy mamy do czynienia ze współczesną formą wojen kulturowych, a projekt wielokulturowości okazał się utopią? Dlaczego i kiedy tematy kulturowe, a nie np. ekonomiczne, stają się główną osią rywalizacji politycznej?
FORUM 2019: Kultura wojny w czasie pokoju
Forum to rozmowy na pl. Wolności, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest to relacja między wojną a pokojem. Mimo że statystyki pokazują, że żyjemy w najbezpieczniejszym i najmniej brutalnym okresie historii, wojna nie jest wcale pojęciem abstrakcyjnym i nierealnym. Jaką postać przybiera w najbardziej pokojowym okresie historii? Czym jest stan wojno-pokoju? Jakie będą wojny przyszłości? Zapraszamy na spotkania z pisarzami, filozofami, politologami, uczestnikami i świadkami współczesnych działań wojennych. Rozmowom towarzyszą inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.
Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:
21.06, 17:00 OSTATNI DZWONEK. Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka Babka od histy), Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Anna Schmidt-Fic, Krystyna Starczewska
22.06, 17:00 OBRAZY WOJNY Konrad Piskała, Mamadou Diouf, Iwona Kurz
23.06, 17:00 WIELOKULTUROWOŚĆ – UTOPIA CZY RZECZYWISTOŚĆ Katarzyna Wężyk, Leszek Koczanowicz, Dariusz Rosiak
24.06, 17:00 RAPORT Z POLSKICH MISJI Spotkanie z płk. Grzegorzem Kaliciakiem
25.06, 17:00 TURYŚCI MASAKRY Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski, Maria Wiernikowska
26.06, 17:00 WOJNY PRZYSZŁOŚCI Gen. Jarosław Stróżyk, Łukasz Kamieński, Agata Kaźmierska
27.06, 17:00 POSTKOLONIALIZM. WOJNA ŚWIATÓW Michał Lipszyc, James Omolo, Romuald Krężel, Bogusław Bakuła
28.06, 17:00 PAŃSTWO KOBIET Małgorzata Druciarek, Elżbieta Korolczuk, Justynę Kurzawską
29.06, 14:00 ARMIA JEDNOSTKI Spotkanie z Nástio Mosquito
29.06, 17:00 KULTURA WOJNY W CZASIE POKOJU Spotkanie z Andrzejem Lederem
30.06, 17:00 KOBIETA NA WOJNIE Spotkanie z Janiną OchojskąLeszek Koczanowicz – kulturoznawca, politolog, filozof. Zajmuje się kulturowymi kontekstami polityki, koncepcjami demokracji i etyką polityki. Prowadził badania i wykłady na wielu uczelniach zagranicznych, w tym na Uniwersytecie Columbia, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, Uniwersytecie w Buffalo i Uniwersytecie Oksfordzkim oraz w Helsińskim Kolegium Studiów Zaawansowanych (HCAS). Autor wielu książek, m.in. Wspólnota i emancypacje. Spór o społeczeństwo postkonwencjonalne (2005), Lęk nowoczesny. Eseje o demokracji i jej adwersarzach (2011) i Politics of Dialogue: Non-Consensual Democracy and Critical Community (2015), Democracy, dialogue, memory: expression and affect beyond consensus (2019 z Idit Alphandary). Laureat konkursu „Mistrz" Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Stypendium Wyjazdowego FNP w Uniwersytecie w Uppsali.
Dariusz Rosiak – dziennikarz radiowy i prasowy. Pracuje w redakcji publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, w Trójce prowadzi program Raport o stanie świata, publikuje w „Tygodniku Powszechnym”. Autor książek: Oblicza Wielkiej Brytanii, Żar. Oddech Afryki, Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan oraz Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha. Za Ziarno i krew otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2016.
Katarzyna Wężyk – reporterka, publicystka. Skończyła politologię i podyplomową amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku) i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Zaczynała w „Panoramie” TVP, następnie przez pięć lat pracowała w portalu tvn24.pl. Od 2012 r. w „Gazecie Wyborczej”, pisze do „Magazynu Świątecznego”, „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”. Autorka książki Kanada. Ulubiony kraj świata (2017).