Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Nástio Mosquito, kadr filmu promującego OPEN CALL „Armia jednostki / Army of the Individual”
GaleriaNástio Mosquito, kadr filmu promującego OPEN CALL „Armia jednostki / Army of the Individual”
 • Zanim coś, co nazywamy tożsamością pojawi się na powierzchni, zanim zaczniemy być definiowani przez zewnętrzne okoliczności, takie jak miejsce urodzenia, istnieje etap wcześniejszy: akt narodzin. To etap godności, w którym w równym stopniu uczestniczą wszystkie istoty ludzkie. Do niego właśnie – w imię rozumnych, inkluzywnych i konsekwentnych punktów wyjścia – odnosi się Mosquito. Waginokracja jest żywą ilustracją konceptu będącego rezultatem połączenia słów „równość” i „demokracja”. Audiowizualny kolaż jest hołdem oddanym ludzkiej godności.

 • Nástio Mosquito

  Twórca Idiomu „Armia jednostki / Army of the Individual”, pokaże na Malcie dwa premierowe projekty – audiowizualny happening inspirowany momentem narodzin oraz najlepszą sesję karaoke świata. Do Poznania zaprosił artystów z rozmaitych kulturowych i społecznych kontekstów. Jego twórczość będzie prezentowana w Polsce po raz pierwszy.

  Jeden z najbardziej wyrazistych i charyzmatycznych twórców pokolenia 30-latków w obszarze sztuk performatywnych i wizualnych. Tworzy zarówno projekty wideo, instalacje audiowizualne, jak i stand-upy, happeningi, zaangażowane politycznie performanse, w których wykorzystuje różne media – muzykę, obraz, tekst. „Bądź uważny” – mówi do nas w swoim tekście kuratorskim.

  Mosquito wciąga odbiorców swojej sztuki w intensywną wizualnie i językowo narrację. Miesza popkulturę, powierzchowność i absurdalny żart z refleksją nad konfliktami i realnymi zagrożeniami współczesnego świata. Wśród podejmowanych przez niego tematów są tożsamość, przemoc i kolonializm. Artysta zadaje niewygodne pytania, prowokuje, docieka – w tekście kuratorskim pyta: „Za co jesteś w stanie umrzeć?”.

  Urodził się w 1981 roku w Angoli, kwestie kolonialnych doświadczeń jego kraju i wojny, która trwała tam przez dekady są mu bliskie, choć od wielu lat mieszka w Europie. Swoją twórczość wystawiał m.in. w Tate Modern w Londynie, MoMA w Nowym Jorku, a także w muzeach, teatrach i na festiwalach w Belgii, Francji, Niemczech i Portugalii. Współpracuje również z instytucjami w Luandzie. Jego performance No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Perfomance otworzył tegoroczne Biennale w Wenecji.