Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

projekt: Karolina Wojciechowska
Galeriaprojekt: Karolina Wojciechowska
 • Zapraszamy 14 grudnia na Świąteczną Garażówkę – wyprzedaż garażową na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym – która po raz kolejny odbędzie się podczas Targów Sztuki na Uniwersytecie Artystycznym. W tym roku celem akcji są osoby z doświadczeniem uchodźczym, które już znalazły się na terenie Polski i chciałaby założyć tutaj swój nowy, bezpieczny dom.

  Swoimi dobrami podzielą się artyści i rękodzielnicy, usługodawcy, wydawnictwa, autorzy/autorki, instytucje kultury oraz poznanianki i poznaniacy. Do upolowania: rękodzieło, książki (również z autografami!), biżuteria, płyty, ubrania, wypieki i wiele innych pomysłów na prezenty (i nie tylko).

  Dodatkowo, na towarzyszących Garażówce licytacjach, będzie można zdobyć prace uznanych artystów, którzy przekazali je specjalnie na tę okazję. Wolontariuszy będzie można spotkać również na wielu poznańskich wydarzeniach kulturalnych, podczas których będą zbierać datki do puszek.

  Jak można wesprzeć Garażówkę?

  Poza odwiedzeniem Świątecznej Garażówki 14 grudnia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, można przekazywać rzeczy, które znajdą się na stoiskach – w tym celu należy napisać wiadomość na adres mejlowy: garazowka.poznan@gmail.com. Jeśli ktoś nie może zjawić się na Świątecznej Garażówce, a chce wesprzeć akcję, może wpłacić darowiznę na konto: 14 1030 0019 0109 8530 0044 4713 (Stowarzyszenie Lepszy Świat) z dopiskiem: Darowizna – Kuchnia Konfliktu.

  O celu tegorocznej zbiórki, czyli o Kuchni Konfliktu

  Osoby z doświadczeniem uchodźczym, dla których Polska staje się drugim domem, borykają się z wieloma problemami, nie tylko natury prawnej. Często problematyczne staje się znalezienie pracy oraz utrzymanie jej, a załatwienie podstawowych spraw w urzędzie czy przychodni staje się wyzwaniem. Niezwykle ważne jest wsparcie takich osób na wielu płaszczyznach, w szczególności w codziennych sprawach, aby mogli szybciej się zadomowić i poczuć bezpiecznie.

  Świąteczna Garażówka wszystkie zebrane środki przekaże w tym roku warszawskiej fundacji i restauracji Kuchnia Konfliktu, która za cel stawia sobie pomoc opartą nie tylko na oferowaniu uczciwych warunków pracy i bezpiecznego startu na polskim rynku pracy, ale przede wszystkim zapewniającą włączenie w lokalną społeczność. Oprócz serwowania dań, Kuchnia Konfliktu proponuje bogaty program edukacyjny i kulturalny umożliwiając obu stronom nawiązanie bliższych relacji – bez krzywdzących stereotypów, za to z wiedzą i świadomością. Również osoby szukające w naszym kraju azylu mają możliwość zapoznania z polską kulturą i obyczajami.

  Kuchnia Konfliktu, jak większość fundacji, działa głównie z inicjatywy zaangażowanych społeczników, którym nie jest obojętna trudna sytuacja innych ludzi. Niestety, prowadzenie fundacji oraz lokalu gastronomicznego pozwalających na realizację założeń fundacji wiąże się z dużymi kosztami. Kuchnia Konfliktu wykonuje ogrom ważnej pracy na rzecz nie tylko dialogu, ale przede wszystkim bezpiecznego startu dla osób nowo przybywających do Polski z obszarów objętych konfliktem zbrojnym lub miejsc, w których ich życie jest zagrożone m.in. z Syrii czy Tadżykistanu.

  Działania jakie podejmuje Kuchnia Konfliktu:
  – edukacja kulturalna: każdy obiad w tym miejscu, to dodatkowa lekcja historii, która stoi za tym posiłkiem;
  – pomoc w przejściu procesu legalizującego pobyt cudzoziemców w Polsce: z pozoru proste dla nas sprawy, dla ludzi niezorientowanych w specyfice polskich urzędów stają się naprawdę dużym wyzwaniem;
  – pomoc doraźna, interwencyjna na wielu życiowych płaszczyznach: pomoc kobietom doświadczającym przemocy, samotnym matkom oraz rodzicom z dziećmi z niepełnosprawnościami,
  a czasem i pomoc w zakupie pralki czy innych niezbędnych rzeczy;
  – dawanie zatrudnienia, pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy;
  – a także niemniej ważne: tworzenie przestrzeni do wspólnego dialogu i integracji społecznej dla nas wszystkich.

  Kuchnia Konfliktu została opisana w mediach takich jak m.in.: „Duży Format”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, TVN, Polsat, TVP czy Program I Polskiego Radia. Zostali również nagrodzeni w konkursie Wdechy 2016 za miejsce roku, przez National Geographic jako najlepsza inicjatywa społeczna roku, przez Ashokę w konkursie Społeczny Startup 2016, Startery CEE 2016 organizowanym przez Social Impact oraz SAP, a także konkursie na najlepszą inicjatywę Pańskiej Skórki.