Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria
 • O próbach połączenia świata polityki i kultury oraz o najnowszej historii pisze w swojej nowej książce Rafał Grupiński – polityk, historyk kultury, krytyk literacki, wydawca, założyciel poznańskiego czasopisma „Czas kultury”. „Polityka i kultura” zaskakuje szczegółami oraz nowymi interpretacjami Polski ostatniego półwiecza. Zapraszamy na spotkanie z autorami książki, Rafałem Grupińskim oraz Łukaszem Perzyną, 19 września w siedzibie Fundacji Malta. Rozmowę poprowadzi dr Krzysztof Hoffman.

  W „Polityce i kulturze” Rafał Grupiński opowiada o czasach opozycji demokratycznej, stanie wojennym z poznańskiej perspektywy, by chwilę potem odsłaniać kulisy sejmowej i rządowej polityki po 1989 roku. Książka opowiada także o próbach połączenia świata polityki i kultury.

  Rafał Grupiński – polityk, a zarazem historyk kultury, krytyk literacki i wydawca, w latach 80. współpracownik paryskiej „Kultury” i założyciel podziemnego czasopisma „Czas Kultury”. Sekretarz stanu w rządzie premiera Donalda Tuska, doradca polityczny i szef największego klubu parlamentarnego Sejmu VII kadencji, a chwilę wcześniej wydawca takich pisarzy jak Andrzej Stasiuk, Marcin Świetlicki czy Natasza Goerke. Zawsze łączy dwa światy, które wydają się przy obecnej brutalizacji polityki nie do pogodzenia: politykę i kulturę. O tym jest także ta książka ważnego świadka epoki, który angażując się w PRL w walkę o niepodległość czy późniejsze przemiany polityczne kraju, nigdy nie porzucił kultury i świata jej nieprzemijających wartości.

  UCZESTNICY:

  Rafał Grupiński
  Historyk kultury, publicysta, wydawca, wykładowca akademicki, krytyk literacki i poeta, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Po 1976 roku był aktywnym działaczem opozycji demokratycznej, a po zmianach ustrojowych związał się z Kongresem Liberalno–Demokratycznym, Unią Wolności. W Platformie Obywatelskiej od 2004 roku. W 2005 roku został wybrany Posłem na Sejm RP. W rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w VII kadencji Sejmu Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO. Obecnie jest przewodniczącym Platformy w Wielkopolsce PO.

  Łukasz Perzyna
  Dziennikarz „Opinii”, Polityczni.pl i „Samorządności”, autor filmu o Aleksandrze Kwaśniewskim (emisja TVP1 w 2006 r.) oraz dziewięciu książek, w tym. „Uwaga, idą wyborcy…” i „Jak z Pierwszej Brygady”, „Polityka i kultura”. Pracował m.in. w „Wiadomościach TVP” i „Życiu”, kierował działem krajowym „Obserwatora Codziennego”. W latach 80. był działaczem Konfederacji Polski Niepodległej i redaktorem prasy podziemnej.

  PROWADZENIE:

  dr Krzysztof Hoffmann
  Krytyk literacki, tłumacz, historyk. Adiunkt w Zakładzie Poetyki i Krytyki Literackiej IFP UAM. Interesuje go literatura XX i XXI wieku (zwłaszcza poezja) oraz jej związki z innymi dyskursami. W latach 2012-2014 redaktor prowadzący serii literackiej „Ilorazy Ironii” (wydawnictwo FORMA). Redaktor w „Czasie Kultury”, sekretarz w „Przestrzeniach Teorii”, sekretarz serii Biblioteka Przestrzeni Teorii oraz felietonista „Gazety Wyborczej”.