Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria
  • Zapraszamy na kolejne wydarzenie otwarte w ramach kursu Akademia Miasta. Tym razem w Fundacji Malta pokażemy film „Sojalizm” (reż. Stefano Liberti, Enrico Parenti), który pochodzi z tegorocznej selekcji Millennium Docs Against Gravity!

    W jaki sposób rosnący popyt na mięso w przeludnionych Chinach wpływa na lasy deszczowe w Amazonii? Dlaczego i po co brazylijscy farmerzy są wabieni na farmy soi w Mozambiku? Film przedstawia łańcuch produkcji wieprzowiny na światową skalę.

    Dowiadujemy się, że w świecie borykającym się ze skutkami zmian klimatu i przeludnieniem kontrola produkcji żywności staje się coraz większym i opłacalnym biznesem prowadzonym przez zaledwie garstkę gigantycznych korporacji.

    Ukazując proces przemysłowej produkcji wieprzowiny, począwszy od Chin po Brazylię, Stany Zjednoczone i Mozambik, film uświadamia, jak ogromna koncentracja władzy znajduje się w rękach zachodnich i chińskich firm, które potrafią dziś sterować światową konsumpcją. System masowej produkcji wieprzowiny powstał po koniec lat 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, a następnie rozszerzony został na cały świat, szczególnie w gęsto zaludnionych krajach. Spowodował nie tylko wyparcie setek małych przedsiębiorców w tej branży, ale przede wszystkim na trwałe zmienił charakter hodowli zwierząt, produkcji żywności i otaczający nas krajobraz.

    Obserwujemy, jakie zmiany wywołują w brazylijskich lasach deszczowych ogromne plantacje soi wykorzystywanej jako pasza dla świń. Widzimy, jak działają supertermiczne rzeźnie w Chinach, gdzie w ciągu godziny rzeźnik może zabić 600 świń. Film uświadamia, w jaki sposób ekspansja masowej produkcji wieprzowiny zagraża równowadze społecznej i środowiskowej Ziemi. Ujawnia też katastrofalne konsekwencje dla ludzi i środowiska, jakie wiążą się ze stale rosnącą industrializacją przemysłu spożywczego.

    Pokaz filmu odbywa się w ramach programu Akademia Miasta i jest częścią projektu „Szkoła widza”, finansowanego z budżetu Miasta Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

    ***

    Akademia Miasta jest interdyscyplinarnym kursem Fundacji Malta przygotowanym w tym roku przez Michała Czepkiewicza, Mateusza Nowackiego i Joannę Pańczak. Tegoroczna edycja jest już czwartą odsłoną programu, który tym razem odbywa się pod hasłem „Ekologie relacji”.

    Wizja kryzysu klimatycznego zmienia sposób, w jaki myślimy o miejscu człowieka w świecie, o relacjach międzyludzkich i relacjach z innymi gatunkami. Jest impulsem, który przewraca utarte wyobrażenia na temat gospodarki, stabilnej przyszłości i życia społecznego. Przyroda, wystawiona poza nawias równań ekonomicznych, wraca pod postacią topniejących lodowców, huraganów, pożarów i susz. Planeta, doprowadzona do granic wytrzymałości, grozi załamaniem gospodarczym o niebezpiecznych skutkach. Mimo to nie widać woli globalnych i głębokich zmian ograniczających wpływ człowieka na klimat i biosferę.

    Zakończeniem dwumiesięcznego kursu będzie stworzenie prototypów projektów dla przestrzeni publicznej, związanych z ekologiami relacji. Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta zostaną zrealizowane w 2020 roku. Mozaika z pamięci (2018) oraz Kopernik na podsłuchu (2019), zaprojektowane podczas dwóch poprzednich edycji, zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz wsparciu Fundacji Malta.