Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria
 • RAPORT Z POLSKICH MISJI
  Spotkanie z płk. Grzegorzem Kaliciakiem

  Bałkany. Raport z polskich misji to najnowsza książka Grzegorza Kaliciaka, oficera Wojska Polskiego. W latach 90. do krajów byłej Jugosławii ruszył największy od czasów II wojny światowej polski kontyngent wojskowy. Przez wiele miesięcy żołnierze na własnej skórze doświadczali powojennej rzeczywistości. Czasem ginęli, bo po wojnie pozostały tysiące min, które trzeba było wyszukiwać i rozbrajać. Jak miejscowe życie wyglądało i wygląda z perspektywy żołnierzy? Czego nauczyli się na Bałkanach?

  Spotkaniu towarzyszy performans inspirowany najnowszą książką Grzegorza Kaliciaka. Reżyseria: Jan Jeliński.

  FORUM 2019: Kultura wojny w czasie pokoju

  Forum to rozmowy na pl. Wolności, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest to relacja między wojną a pokojem. Mimo że statystyki pokazują, że żyjemy w najbezpieczniejszym i najmniej brutalnym okresie historii, wojna nie jest wcale pojęciem abstrakcyjnym i nierealnym. Jaką postać przybiera w najbardziej pokojowym okresie historii? Czym jest stan wojno-pokoju? Jakie będą wojny przyszłości? Zapraszamy na spotkania z pisarzami, filozofami, politologami, uczestnikami i świadkami współczesnych działań wojennych. Rozmowom towarzyszą inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.

  Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

  21.06, 17:00 OSTATNI DZWONEK. Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka Babka od histy), Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Anna Schmidt-Fic, Krystyna Starczewska
  22.06, 17:00 OBRAZY WOJNY Konrad Piskała, Mamadou Diouf, Iwona Kurz
  23.06, 17:00 WIELOKULTUROWOŚĆ – UTOPIA CZY RZECZYWISTOŚĆ Katarzyna Wężyk, Leszek Koczanowicz, Dariusz Rosiak
  24.06, 17:00 RAPORT Z POLSKICH MISJI Spotkanie z płk. Grzegorzem Kaliciakiem
  25.06, 17:00 TURYŚCI MASAKRY Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski, Maria Wiernikowska
  26.06, 17:00 WOJNY PRZYSZŁOŚCI Gen. Jarosław Stróżyk, Łukasz Kamieński, Agata Kaźmierska
  27.06, 17:00 POSTKOLONIALIZM. WOJNA ŚWIATÓW Michał Lipszyc, James Omolo, Romuald Krężel, Bogusław Bakuła
  28.06, 17:00 PAŃSTWO KOBIET Małgorzata Druciarek, Elżbieta Korolczuk, Justynę Kurzawską
  29.06, 14:00 ARMIA JEDNOSTKI Spotkanie z Nástio Mosquito
  29.06, 17:00 KULTURA WOJNY W CZASIE POKOJU Spotkanie z Andrzejem Lederem
  30.06, 17:00 KOBIETA NA WOJNIE Spotkanie z Janiną Ochojską 

 • Płk Grzegorz Kaliciak

  Oficer Wojska Polskiego, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu, studiował politologię i reagowanie kryzysowe. Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wielokrotnie służył poza granicami kraju. W 2004 r. jako dowódca kompanii rozpoznawczej kierował obroną ratusza w Karbali (Irak) podczas II wojny w Zatoce Perskiej – swoje doświadczenia z tej misji opisał w książce Karbala. Raport z obrony City Hall, a afgańskie doświadczenia w Afganistan. Odpowiedzieć ogniem. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za osobiste męstwo w akcji bojowej. W maju 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka Bałkany. Raport z polskich misji.

  Wszystkie trzy książki Grzegorza Kaliciaka opublikowało Wydawnictwo Czarne.