Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria
  • POSTKOLONIALIZM. WOJNA ŚWIATÓW
    Michał Lipszyc, James Omolo, Romuald Krężel, Bogusław Bakuła

    Wielu krytyków i historyków twierdzi, że nasza mentalność jest wciąż kolonialna. Bez względu na to, jak głębokiej refleksji poddalibyśmy historię, wciąż tkwimy w kategoriach dzielących świat na pierwszy, drugi i trzeci. Co to oznacza w kraju, który nie ma przeszłości kolonialnej poza granicami Europy? Jak wpływa to na recepcję literatury afrykańskiej? Jak pisarze afrykańscy patrzą na Zachód?

    Debacie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki Babcia 19 i sowiecki sekret angolskiego pisarza Ondjakiego.

    FORUM 2019: Kultura wojny w czasie pokoju

    Forum to rozmowy na pl. Wolności, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest to relacja między wojną a pokojem. Mimo że statystyki pokazują, że żyjemy w najbezpieczniejszym i najmniej brutalnym okresie historii, wojna nie jest wcale pojęciem abstrakcyjnym i nierealnym. Jaką postać przybiera w najbardziej pokojowym okresie historii? Czym jest stan wojno-pokoju? Jakie będą wojny przyszłości? Zapraszamy na spotkania z pisarzami, filozofami, politologami, uczestnikami i świadkami współczesnych działań wojennych. Rozmowom towarzyszą inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.

    Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

    21.06, 17:00 OSTATNI DZWONEK. Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka Babka od histy), Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Anna Schmidt-Fic, Krystyna Starczewska
    22.06, 17:00 OBRAZY WOJNY Konrad Piskała, Mamadou Diouf, Iwona Kurz
    23.06, 17:00 WIELOKULTUROWOŚĆ – UTOPIA CZY RZECZYWISTOŚĆ Katarzyna Wężyk, Leszek Koczanowicz, Dariusz Rosiak
    24.06, 17:00 RAPORT Z POLSKICH MISJI Spotkanie z płk. Grzegorzem Kaliciakiem
    25.06, 17:00 TURYŚCI MASAKRY Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski, Maria Wiernikowska
    26.06, 17:00 WOJNY PRZYSZŁOŚCI Gen. Jarosław Stróżyk, Łukasz Kamieński, Agata Kaźmierska
    27.06, 17:00 POSTKOLONIALIZM. WOJNA ŚWIATÓW Michał Lipszyc, James Omolo, Romuald Krężel, Bogusław Bakuła
    28.06, 17:00 PAŃSTWO KOBIET Małgorzata Druciarek, Elżbieta Korolczuk, Justynę Kurzawską
    29.06, 14:00 ARMIA JEDNOSTKI Spotkanie z Nástio Mosquito
    29.06, 17:00 KULTURA WOJNY W CZASIE POKOJU Spotkanie z Andrzejem Lederem
    30.06, 17:00 KOBIETA NA WOJNIE Spotkanie z Janiną Ochojską 

  • Michał Lipszyc

    Iberysta, tłumacz i pisarz. Z portugalskiego przekładał m.in. utwory Fernanda Pessoi, Mii Couto, valtera hugo mãe, Gonçalo M. Tavaresa, Drauzia Varelli i Ondjakiego. Jako wieloletni redaktor „Literatury na Świecie” tworzył numery pisma prezentujące literaturę świata luzofonii – Portugalii, Brazylii, Angoli, Mozambiku itd. Autor tekstów popularyzujących zjawiska literackie portugalskojęzycznej Afryki oraz kilku książek dla dzieci.

    James Omolo

    Kenijczyk mieszkający w Polsce. Założyciel Fundacji Africa Connect, działacz na rzecz praw człowieka, szczególnie w zakresie osób pochodzenia afrykańskiego. Wykładał w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i Centrum Studiów Podyplomowych oraz prowadził szkolenie „Afryka i biznes”. Autor książek Strangers at the gate: Black Poland, Crossing the colorline: Interracial marriage and biracial identity, a także Chinese Foreign Policy In Sudan oraz Poland and Africa: Past, Present And Future.