Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Archiwum 858
GaleriaArchiwum 858
  • ODBIERZ BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ!

    Poza instalacją archiwum społecznego 858, którą można oglądać codziennie na Placu Wolności, odbędą się warsztaty z technik filmowania w sytuacjach trudnych do nagrania, niebezpiecznych oraz z tworzenia internetowych archiwów filmowych.

    Jasmina i Salma to aktywistki z kolektywu Mosireen, które podczas tegorocznej Malty prezentują archiwum oporu, składające się z 858 godzin filmów, nagranych prywatnymi telefonami komórkowymi, podczas egipskiej rewolucji przeciwko reżimowi Mubaraka.

    Chcąc przekazać nam wiedzę, którą zdobyły podczas tworzenia archiwum kolektyw zaproponował terenową grę miejską, która rozpocznie się na Placu Wolności.

    Spotkanie rozpocznie się od krótkiego wstępu teoretycznego, podczas którego uczestnicy_uczestniczki dowiedzą się m.in. jak i co filmować podczas protestów i w sytuacjach ulicznego oporu, dowiedzą się również jak filmować wydarzenia, które dzieją się po demonstracji.

    Podzieleni na dwie grupy postarają się zebrać odpowiedzi audio-wizualne na ważne, wolnościowe pytania.

    Następnego dnia uczestnicy_czki gry będę mieli_ały możliwość wzięcia udziału w warsztatach z technik filmowania w sytuacjach trudnych do nagrania, podczas których nauczą się, jak wykorzystywać i montować zebrane wcześniej materiały.

    Osoby uczestniczące w terenowej grze filmowej proszone są o zabranie ze sobą sprzętu do nagrywania – telefonów, kamer, natomiast na warsztatach bardzo przyda się laptop z oprogramowaniem Adobe Premiere. Jeżeli go nie macie, będzie możliwość pracy w parach.


     

  • Jasmina Metwaly

    Córka Egipcjanina i Polki, artystka tworząca w Kairze i Berlinie, filmowczyni, współzałożycielka kolektywu Mosireen. Tworzy wideo i filmy. W swojej pracy twórczej używa różnych technik: skryptów, rysunków, wykładów, instrukcji i obrazów. Jej prace skupiają się na praktykach opartych o proces, który wywołuje swoisty efekt napięcia między uczestnikami i publicznością. Zajmując stanowisko obserwatorki / gawędziarza bada różne sposoby, w jaki owe obrazy przekraczają granice, jak zmienia się rola osoby stojącej za kamerą w zależności od opowieści i jak wpływa to na pamięć zbiorową.

    Prace Metwaly były wystawiane na międzynarodowych imprezach i festiwalach, w tym w Galerii Townhouse w Kairze, na IFFR - Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, Galerii Sfeir-Semler i Berlinale Forum Expanded.

    Salma Said

    Egipska aktywistka działająca w obszarze mediów, performerka i kierowniczka artystyczna. Przez ostatnie 10 lat pracowała zarządzając różnorodnymi projektami związanymi ze sztuką i kulturą w egipskich i arabskich regionalnych organizacjach kulturalnych, takich jak Al Mawred Al Thaqafy, The Arab Digital Expression Foundation i The Cairo Contemporary Dance Centre. Od początku egipskiej rewolucji aktywnie współtworzyła inicjatywy aktywistyczne działające w temacie praw człowieka, jak chociażby No to Military trials for civilians czy OpanTish. Jest współzałożycielką Mosireen – niekomercyjnego kolektywu medialnego, który wydał największe archiwum wideo egipskiej rewolucji: The 858 Archive of Resistance. Była członkinią jury w One World Human Rights Film Festival w Pradze w 2019 roku.

    Obecnie mieszka w Niemczech i studiuje antropologię kulturową.