Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Elżbieta Korolczuk, rpo.gov.pl
GaleriaElżbieta Korolczuk, rpo.gov.pl
  • PAŃSTWO KOBIET
    Małgorzata Druciarek, Elżbieta Korolczuk, Justyna Kurzawska

    Feminizm w swoim najlepszym wydaniu jest ruchem działającym na rzecz wszystkich dyskryminowanych społecznie, ekonomicznie i kulturalnie. Czy może być narzędziem walki z faszyzmem, który przeczy zasadom równości i wolności? W jakich dziedzinach, w jakim zakresie i w jakiej formie walka o prawa kobiet spotyka się z walką przeciw innym formom uprzedmiotowienia, segregacji, niesprawiedliwości społecznej? 

    FORUM 2019: Kultura wojny w czasie pokoju

    Forum to rozmowy na pl. Wolności, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest to relacja między wojną a pokojem. Mimo że statystyki pokazują, że żyjemy w najbezpieczniejszym i najmniej brutalnym okresie historii, wojna nie jest wcale pojęciem abstrakcyjnym i nierealnym. Jaką postać przybiera w najbardziej pokojowym okresie historii? Czym jest stan wojno-pokoju? Jakie będą wojny przyszłości? Zapraszamy na spotkania z pisarzami, filozofami, politologami, uczestnikami i świadkami współczesnych działań wojennych. Rozmowom towarzyszą inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.

    Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

    21.06, 17:00 OSTATNI DZWONEK. Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka Babka od histy), Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Anna Schmidt-Fic, Krystyna Starczewska
    22.06, 17:00 OBRAZY WOJNY Konrad Piskała, Mamadou Diouf, Iwona Kurz
    23.06, 17:00 WIELOKULTUROWOŚĆ – UTOPIA CZY RZECZYWISTOŚĆ Katarzyna Wężyk, Leszek Koczanowicz, Dariusz Rosiak
    24.06, 17:00 RAPORT Z POLSKICH MISJI Spotkanie z płk. Grzegorzem Kaliciakiem
    25.06, 17:00 TURYŚCI MASAKRY Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski, Maria Wiernikowska
    26.06, 17:00 WOJNY PRZYSZŁOŚCI Gen. Jarosław Stróżyk, Łukasz Kamieński, Agata Kaźmierska
    27.06, 17:00 POSTKOLONIALIZM. WOJNA ŚWIATÓW Michał Lipszyc, James Omolo, Romuald Krężel, Bogusław Bakuła
    28.06, 17:00 PAŃSTWO KOBIET Małgorzata Druciarek, Elżbieta Korolczuk, Justynę Kurzawską
    29.06, 14:00 ARMIA JEDNOSTKI Spotkanie z Nástio Mosquito
    29.06, 17:00 KULTURA WOJNY W CZASIE POKOJU Spotkanie z Andrzejem Lederem
    30.06, 17:00 KOBIETA NA WOJNIE Spotkanie z Janiną Ochojską 

  • Małgorzata Druciarek – kierowniczka Obserwatorium Równości Płci oraz analityczka w Instytucie Spraw Publicznych. Ukończyła socjologię na Wydziale Nauk Politycznych i Socjologii Uniwersytetu w Granadzie oraz na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zagadnieniem równości płci zajmuje się od 2011 roku. W ramach pracy badawczej specjalizuje się w problematyce równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, uczestnictwa kobiet w życiu publicznym, przemocy ekonomicznej oraz w polityce rodzinnej. Współorganizatorka kampanii społecznych na temat partnerstwa oraz aktywnego ojcostwa.

    Elżbieta Korolczuk – socjolożka, kulturoznawczyni, działaczka na rzecz praw kobiet. Pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Szwecji, a także wykłada w American Studies Center na Uniwersytecie Warszawskim. Razem z Renatą E. Hryciuk zredagowała książki Pożegnanie z Matką Polką? Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce (2012) oraz Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo, polityka (2015); wraz z Beatą Kowalską, Jennifer Ramme, Claudią Snochowską-Gonzalez Bunt kobiet. Czarne Protesty i Strajki Kobiet (2019). W 2019 r. ukazała się jej książka Matki i córki we współczesnej Polsce nakładem wydawnictwa Universitas. W swoich badaniach analizuje, min. ruchy społeczne, nowe formy obywatelstwa oraz debaty dotyczące nowych technologii reprodukcyjnych.