Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Spotkania na placu Wolności, fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaSpotkania na placu Wolności, fot. Maciej Zakrzewski
 • OSTATNI DZWONEK
  Krystyna Starczewska, Krzysztof Podemski, Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik, Anna Schmidt-Fic
  Laura Paluszkiewicz, 200 bez bólu

  Strajk nauczycieli trwał trzy tygodnie i budził skrajne emocje. W jakiej sprawie walczyli protestujący? Moralnej, politycznej, cywilizacyjnej? Jaka diagnoza polskiego szkolnictwa wyłania się z Narad Obywatelskich o Edukacji? Kim jest polski nauczyciel? Jaką rolę pełnił w przeszłości? Jak wspominamy naszych nauczycieli? O polskiej oświacie porozmawiają legendy polskiego szkolnictwa, czynni pedagodzy i ich wychowankowie: Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka Babka od histy), Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Anna Schmidt-Fic, Krystyna Starczewska, 200 bez bólu. Prowadzenie: Karolina Lewicka.

  FORUM 2019: Kultura wojny w czasie pokoju

  Forum to rozmowy na pl. Wolności, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest to relacja między wojną a pokojem. Mimo że statystyki pokazują, że żyjemy w najbezpieczniejszym i najmniej brutalnym okresie historii, wojna nie jest wcale pojęciem abstrakcyjnym i nierealnym. Jaką postać przybiera w najbardziej pokojowym okresie historii? Czym jest stan wojno-pokoju? Jakie będą wojny przyszłości? Zapraszamy na spotkania z pisarzami, filozofami, politologami, uczestnikami i świadkami współczesnych działań wojennych. Rozmowom towarzyszą inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.

  Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

  21.06, 17:00 OSTATNI DZWONEK. Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka Babka od histy), Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Anna Schmidt-Fic, Krystyna Starczewska
  22.06, 17:00 OBRAZY WOJNY Konrad Piskała, Mamadou Diouf, Iwona Kurz
  23.06, 17:00 WIELOKULTUROWOŚĆ – UTOPIA CZY RZECZYWISTOŚĆ Katarzyna Wężyk, Leszek Koczanowicz, Dariusz Rosiak
  24.06, 17:00 RAPORT Z POLSKICH MISJI Spotkanie z płk. Grzegorzem Kaliciakiem
  25.06, 17:00 TURYŚCI MASAKRY Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski, Maria Wiernikowska
  26.06, 17:00 WOJNY PRZYSZŁOŚCI Gen. Jarosław Stróżyk, Łukasz Kamieński, Agata Kaźmierska
  27.06, 17:00 POSTKOLONIALIZM. WOJNA ŚWIATÓW Michał Lipszyc, James Omolo, Romuald Krężel, Bogusław Bakuła
  28.06, 17:00 PAŃSTWO KOBIET Małgorzata Druciarek, Elżbieta Korolczuk, Justynę Kurzawską
  29.06, 14:00 ARMIA JEDNOSTKI Spotkanie z Nástio Mosquito
  29.06, 17:00 KULTURA WOJNY W CZASIE POKOJU Spotkanie z Andrzejem Lederem
  30.06, 17:00 KOBIETA NA WOJNIE Spotkanie z Janiną Ochojską 

 • Małgorzata Dziewulska – eseistka, reżyserka, autorką publikacji poświęconych reżyserii i inscenizacji współczesnej. Pracowała w kierownictwie literackim Narodowego Starego Teatru w Krakowie, była kierowniczką literacką Teatru Narodowego w Warszawie, potem konsultantką programową Teatru Dramatycznego w Warszawie. Wykłada na Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest inicjatorką maltańskiej debaty o edukacji.

  Agnieszka Jankowiak-Maik – dyplomowana nauczycielka historii w III LO w Poznaniu. Doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, autorka kilkunastu artykułów naukowych i dydaktycznych, certyfikowana tutorka i trenerka Odysei Umysłu. Znana jako blogerka Babka od histy. Za swoją pracę otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta i wyróżnienie w konkursie Wielkopolski Nauczyciel Roku.

  Michał Merczyński – dyrektor Malta Festival Poznań. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest twórcą Festiwalu Malta, menedżerem kultury, ekspertem Unii Europejskiej, wieloletnim dyrektorem różnych instytucji, m.in. Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1997–2002), Teatru Rozmaitości w Warszawie (2002–2005), Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2005), Narodowego Instytutu Audiowizualnego (2005–2017).

  Laura Paluszkiewicz – emerytowana nauczycielka, przez wiele lat polonistka w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie.

  Krzysztof Podemski – socjolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista w zakresie metodologii badań jakościowych, nierówności społecznych i socjologii podróży.

  Anna Schmidt-Fic – nauczycielka matematyki w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu. W czasie strajku nauczycieli w kwietniu 2019 r. – Poznańska delegatka na Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy. Jedna z inicjatorek Narad Obywatelskich o Demokracji.

  Krystyna Starczewska – polonistka i filozofka, pedagożka. Doktoryzowała się w Instytucie Filozofii UW. Brała udział w opozycji demokratycznej. W 1989 r. brała udział w obradach podzespołu do spraw oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki i postępu technicznego w ramach obrad Okrągłego Stołu. W 1989 r. poświęciła się tworzeniu słynnej „Bednarskiej” – I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie przy ulicy Bednarskiej.

  200 bez bólu – grupa uczniów mająca na celu pomagać w zdawaniu egzaminów, planowaniu własnej kariery i w rozwoju naukowym zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym. Tworzą ją uczniowie poznańskich liceów, głównie z II LO. Na festiwalu zaprezentują eksperymentalny pokaz fizyczno-chemiczny Piramida wiedzy.