Od wielu lat tradycją Malta Festival Poznań są niebiletowane koncerty odbywające się w plenerze, które wieńczą wiele dni artystycznych wrażeń. Zawsze przyciągają tysiące poznaniaków i stają się ważnym wydarzeniem w życiu miasta. W tym roku będzie to połączenie operetkowo-musicalowej klasyki ze współczesnymi utworami ABBY, Maanamu czy Portishead. Finałowy koncert odbędzie się w samym sercu Poznania, na ul. św. Marcin – w miejscu, w którym powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego.
Za aranżację repertuaru odpowiada w całości Mateusz Holak – muzyk gitarowy zespołu Kumka Olik i hiphopowego duetu Małe Miasta. W 2017 r. ukazał się jego solowy album The Introvert, z którym artysta zagościł na scenach takich festiwali, jak Open’er, Polish Hip-Hop, Upto Date czy Kraków Live. Utwory wykona Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego oraz artyści związani obecnie lub w przeszłości z poznańską sceną muzyczną, m.in. Justyna Szafran, Michał Kocurek, Marta Mazurek, donGURALesko, Andrzej Donarski, Emose Katarzyna Uhunmwangho i sam Mateusz Holak.
Oprawę wizualną koncertu stworzą kolaże Alicji Białej wykonanedo wydanej na początku roku antologii wierszy Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych). Trzy z nich zaczęły wędrować po kraju w ramach akcji Polska bez obrazy – do tej pory każdy może przyjąć je pod swój dach, popatrzeć, nacieszyć się nimi, poddać refleksji i puścić dalej. Są to kolaże przedstawiające osoby ze świata polityki, kultury i telewizji, m.in. Jarosława Kaczyńskiego w pelerynce z orzełkiem, na którego polują nagie kobiety-rekiny. Artystka chciała, aby stały się przyczynkiem do rozmów o Polsce, pozwoliły spojrzeć na nasz kraj z dystansem. Chęć zaopiekowania się obrazami zgłosiło w kilka dni ponad 200 osób. Jedna z grafik, na której znalazły się kobiety w tradycyjnych staropolskich strojach na tle blaszanego kontenera z graffiti „Żyjesz w matrixie” stał się nie tylko wizualną zapowiedzią maltańskiego koncertu, ale także tytułem wydarzenia.
Mateusz HOLAK
Muzyk gitarowego zespołu Kumka Olik oraz hip-hopowego duetu Małe Miasta. Autor tekstów dla projektu SONAR. Producent muzyczny mający na koncie współpracę z takimi raperami jak W.E.N.A. czy Ten Typ Mes. Grafik projektujący okładki między innym dla Happysadu, Smolika czy Wojtka Mazolewskiego. Zajmuje się również projektowaniem odzieży dla wytwórni Alkopoligamia. Introwertyk. Mateusz uwielbia zaskakiwać. W Walentynki 2017 roku, bez żadnej wcześniejszej zapowiedzi, ukazał się jego długo wyczekiwany solowy album. Tytuł ,,The Introvert” nie był jednak dostępny na stojakach z płytami, tylko… na półkach z prasą muzyczną. Został on bowiem wydany w formie magazynu z CD, stanowiącymi nierozłączną całość. To z tym krążkiem zagościł na scenach takich festiwali jak Open’er, Polish Hip-Hop Festival, Up To Date czy Kraków Live. Zaledwie kilka miesięcy po wydaniu albumu ukazała się ,,Niecierpliwość” – konceptualna EP-ka z zupełnie premierowym materiałem od Holaka. Jest ona ilustrowana przez 15-minutowy teledysk, w którym życie i twórczość Mateusza przeplatają się z jego wspomnieniami.
Alicja Biała
Artystka wizualna, graficzka, projektantka. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację na The Royal College of Art w Londynie. Jest autorką murali, które znajdują się między innymi w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Niemczech. Autorka plakatów dla Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wraz z poetą Marcinem Świetlickim, pod egidą Wydawnictwa Wolno, współtworzyła książkę Polska (wiązanka pieśni patriotycznych). Pod koniec ubiegłego roku jej wystawę solową Wycinanki polskie/Polish Cut-outs można było zobaczyć w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Jej prace znajdują się w kolekcji muzeum. jak i w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Stypendystka Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Funduszu Stypendialnego Talenty oraz Fundacji Berek.
donGURALesko
Właściwie Piotr Górny (ur. 8 marca 1980 w Poznaniu), znany również jako Gural, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni Dziadzia, Dziadzia Giovanni oraz Osieroconych Płyt Selektor – polski raper i producent muzyczny. Działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1994 roku. Twórczość donGURALesko zaliczana jest do nurtu braggadocio. W tekstach nawiązywał m.in. do tematyki Bliskiego Wschodu, co wiąże się z zainteresowaniem rapera kulturą, religią i stosunkami międzynarodowymi . Ponadto w tekstach nawiązuje do lokalnego patriotyzmu i demonstruje przywiązanie do rodzinnego miasta Poznania. W latach 2007-2009 prowadził wytwórnię muzyczną 5 Element. W 2011 roku został sklasyfikowany na 7. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później znalazł się na 17. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys
Justyna Szafran
Aktorka i piosenkarka, absolwentka poznańskiego Studium Piosenkarskiego i wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Sztuk Wizualnych. Laureatka wszystkich nagród (I Nagrody, Nagrody Publiczności, Nagrody Dziennikarzy) XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1996 roku. Uznana za Indywidualność Roku '96 w kategorii: piosenka aktorska. Uhonoronowana Stypendium Artystycznym przyznanym przez władze miasta Poznania oraz Medalem Młodej Sztuki jako osobowość sceniczna. Na stałe związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, gdzie wystąpiła w takich spektaklach jak: ,,Mandarynki i Pomarańcze", ,,Trzej Muszkieterowie", ,,Liżę Twoje serce", ,,Dzieje Grzechu", ,,Frankenstein", ,,Mistrz i Małgorzata", oraz w wielokrotnie nagradzanych monodramach ,,Rzecze Budda Chinaski" i ,,Plugawe Oko Poety". Ma na swoim koncie udział w wielu programach telewizyjnych a także występy w największych festiwalach w kraju i za granicą.
Marta Mazurek
Urodziła się 26 czerwca 1990 w Poznaniu. Debiutowała rolą w spektaklu radiowym ,,Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej, wyreżyserowanym w 2012 roku dla Radia Kraków przez Jerzego Stuhra. W 2013 roku, jeszcze w czasie studiów aktorskich w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, zdobyła Grand Prix ,,za wybitną osobowość sceniczą" na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Uwagę jury zwróciła jej rola w sztuce dyplomowej "Mężczyzna, który pomylilł swoją żonę z kapeluszem" w reżyserii Krzysztofa Globisza. Podczas tego samego festiwalu otrzymała także nagrodę Związku Artystów Scen Polskich. W czasie studiów występowała także m.in. w widowisku muzycznym ,,Niech no tylko zakwitną jabłonie", na podstawie scenariusza Agnieszki Osieckiej. Szkołę teatralną ukończyła w 2014 roku. Wystąpiła w kilku serialach i filmach: ,,Siła wyższa", ,,Ranczo", ,,Obywatel", ,,Warsaw by night". W 2015 roku zagrała główną rolę Syreny Srebrnej w filmie ,,Córki dancingu", wyreżyserowanym przez Agnieszkę Smoczyńską.
ANDRZEJ DONARSKI „DONAR" – „MR. ZOOB"
Rozpoczynał w 1979 roku na scenie studenckiej komponując, grając i śpiewając poezję. Laureat wielu festiwali. Współzałożyciel zespołów: „E TAM", „MASKI" i "ZESPÓŁ PARKINSONA". Od 1983 roku związany z zespołem „MR. ZOOB“, znanym z piosenek: „Mój jest ten kawałek podłogi" i „Kartka dla Waldka", w którym był wokalistą i autorem piosenek. Nazwa zespołu „MR. ZOOB", wykonującego mieszankę rocka, ska i reggae, odczytana dosłownie brzmi „Mr. ZUB" i powszechnie interpretowana była jako Pan z UB, czyli z Urzędu Bezpieczeństwa. Zespół nazywał swoją muzykę – „happy rock".
Emose Katarzyna Uhunmwangho
Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2009 roku związana z Teatrem Muzycznym Capitol.
Orkiestra Collegium F
Zespół stworzony z wybitnych młodych i kreatywnych muzyków – studentów i absolwentów najlepszych polskich akademii muzycznych. Przez ponad 10 lat swojej działalności Orkiestra Collegium F współpracowała z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak AudioFeels, Alicja Majewska, Artur Andrus, Irena Santor, Edyta Górniak, Tomasz Szymus, Michał Szpak, Krzysztof Skiba, Bogusław Kaczyński, Mikołaj Adamczak, Joanna Horodko, Marzena Michałowska, Jacek Kortus, Krzysztof Jabłoński, Dariusz Stachura, Paweł Skałuba, Iwona Hossa. Z Fundacją Malta, Orkiestra Collegium F wspólnie zrealizowała koncert Konieczny...? Koniecznie! na finał 28. edycji Malta Festival Poznań, w którym udział wzięli Agata Zubel, Bartłomiej Wąsik, Andrzej Bauer i Cezary Duchnowski, a także 4 koncerty w ramach Nostalgia Festival Poznań 2018.