Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Mamadou Diouf, ngo.pl
GaleriaMamadou Diouf, ngo.pl
  • OBRAZY WOJNY
    Mamadou Diouf, Iwona Kurz, Konrad Piskała

    Sposoby przedstawiania przemocy i cierpienia zmieniają się w zależności od tego, kogo obrazujemy. Czy Afryka nie istnieje w świadomości zachodniego świata przede wszystkim przez obrazy ofiar konfliktów etnicznych, głodu lub AIDS? Czy ukazanie przemocy i cierpienia pozwala im przeciwdziałać czy też jest kontynuacją kolonialnego spojrzenia na egzotyczne eksponaty? Do jakich obrazów i przedstawień wojny odwołujemy się w polskiej pamięci zbiorowej? Do jakich odwołują się inne społeczeństwa?

    FORUM 2019: Kultura wojny w czasie pokoju

    Forum to rozmowy na pl. Wolności, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest to relacja między wojną a pokojem. Mimo że statystyki pokazują, że żyjemy w najbezpieczniejszym i najmniej brutalnym okresie historii, wojna nie jest wcale pojęciem abstrakcyjnym i nierealnym. Jaką postać przybiera w najbardziej pokojowym okresie historii? Czym jest stan wojno-pokoju? Jakie będą wojny przyszłości? Zapraszamy na spotkania z pisarzami, filozofami, politologami, uczestnikami i świadkami współczesnych działań wojennych. Rozmowom towarzyszą inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.

    Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

    21.06, 17:00 OSTATNI DZWONEK. Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka Babka od histy), Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Anna Schmidt-Fic, Krystyna Starczewska
    22.06, 17:00 OBRAZY WOJNY Konrad Piskała, Mamadou Diouf, Iwona Kurz
    23.06, 17:00 WIELOKULTUROWOŚĆ – UTOPIA CZY RZECZYWISTOŚĆ Katarzyna Wężyk, Leszek Koczanowicz, Dariusz Rosiak
    24.06, 17:00 RAPORT Z POLSKICH MISJI Spotkanie z płk. Grzegorzem Kaliciakiem
    25.06, 17:00 TURYŚCI MASAKRY Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski, Maria Wiernikowska
    26.06, 17:00 WOJNY PRZYSZŁOŚCI Gen. Jarosław Stróżyk, Łukasz Kamieński, Agata Kaźmierska
    27.06, 17:00 POSTKOLONIALIZM. WOJNA ŚWIATÓW Michał Lipszyc, James Omolo, Romuald Krężel, Bogusław Bakuła
    28.06, 17:00 PAŃSTWO KOBIET Małgorzata Druciarek, Elżbieta Korolczuk, Justynę Kurzawską
    29.06, 14:00 ARMIA JEDNOSTKI Spotkanie z Nástio Mosquito
    29.06, 17:00 KULTURA WOJNY W CZASIE POKOJU Spotkanie z Andrzejem Lederem
    30.06, 17:00 KOBIETA NA WOJNIE Spotkanie z Janiną Ochojską 

  • Mamadou Diouf 

    Senegalski muzyk, dziennikarz muzyczny i działacz społeczny. Z wykształcenia lekarz weterynarii. W Polsce mieszka od 1983 r. Jest twórcą pierwszego polskiego serwisu propagującego kultury afrykańskie Afryka.org, korespondentem portalu „Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur”, współzałożycielem Fundacji Afryka Inaczej, który od 2007 r. organizuje wydarzenia kulturalne i społeczne poświęcone Afryce. W RDC razem z Sebastianem Korsakiem prowadzi audycję „Etnofaza”. Współpracował również z radiem Jazz (2002-2008) i radiem PIN (2008-2013).

    Iwona Kurz

    Historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, od 2016 r. dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książki Twarze w tłumie. Wizerunki bohaterów wyobraźni zbiorowej w kulturze polskiej 1955–1969 (nominacja do Nagrody Nike 2005), współautorka m.in. Obyczajów polskich. Wiek XX w krótkich hasłach, Śladów Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017) oraz dwutomowej pracy Kultura wizualna w Polsce (2017), redaktorka m.in. antologii Film i historia (2008). Publikuje m.in. w „Didaskaliach”, „Kinie” i „Dwutygodniku”. Współredaguje pismo naukowe „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej” (pismowidok.org).

    Konrad Piskała

    Fotograf i dziennikarz, z wykształcenia geolog. Wielokrotnie bywał w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie. Od kilkunastu lat pracuje jako niezależny dziennikarz i zajmuje się tematyką społeczną. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym". Publikował reportaże m.in. w „Rzeczpospolitej" czy magazynie „Pismo". W 2010 r. za Sudan. Czas Bezdechu (Wydawnictwo W.A.B) nominowany do Nagrody Beaty Pawlak, a w 2015 r. został laureatem tej nagrody za książkę o Somalii Dryland (Wydawnictwo W.A.B). Jest współautorem książek: W imię ojca. Fenomen Tadeusza Rydzyka (2007), Kres. Wołyń. Historie dzieci ocalonych z pogromu (2016).