Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Nowy Śpiewnik Patriotyczny, Kolektyw Łaski, archiwum artystek
GaleriaNowy Śpiewnik Patriotyczny, Kolektyw Łaski, archiwum artystek
  • Śpiewanie piosenek patriotycznych to jedna z najbardziej jednoczących praktyk pamięci. Z dzisiejszej perspektywy okazuje się jednak problematyczne – w tradycyjnych tekstach nie ma miejsca na podmiotowość kobiet, przedstawia się je jako trofea dla walecznych żołnierzy, kreuje się romantyczny wizerunek wojny, utrwala podziały klasowe i etniczne. Artystyczny kolektyw Łaski stworzył Nowy śpiewnik patriotyczny, odświeżając teksty niepodległościowe, melodie zostawiając bez zmian. Zapraszamy do ich wspólnego odśpiewania w ramach Café-chantant.

    ---

    Projekt jest częścią cyklu Tools for Peace. Na placu Wolności oraz w parku Cytadela działać będą artyści, którzy zwyciężyli w otwartym naborze do akcji.

    Przeczytaj więcej o zwycięskich projektach Tools for Peace.

  • Kolektyw Łaski

    Jesteśmy grupą artystek, które poznały się w Pracowni Działań Przestrzennych Prof. Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Każda z nas rozwija indywidualne projekty, ale łączy nas potrzeba wspólnego tworzenia sztuki społecznie zaangażowanej. Nasze prace oscylują wokół historii, pamięci, płci, feminizmu i tożsamości. Wierzymy w siostrzeństwo i skuteczność sztuki.