Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

MIR, Grupa Sprostowanie, f. Damien Brailly
GaleriaMIR, Grupa Sprostowanie, f. Damien Brailly
 • Bezpłatne warsztaty prowadzone przez wykwalifikowaną trenerkę, przeznaczone głównie dla młodych aktywistek i aktywistów.

  Nigdy wcześniej tak długo, tu, w Polsce nie żyliśmy w czasach pokoju. Pokolenie nastolatków zna obrazy wojny tylko ze wspomnień dziadków, z przekazów medialnych i gier. Paradoks polega na tym, że w okresie z trudem utrzymywanego pokoju tak wielu zaczyna snuć marzenia o wojaczce, karabinie, silnym wodzu, który ich poprowadzi, wspólnej i jednolitej grupie narodowej.

  Takie nastroje nie powinny dziwić, skoro w edukacji głównego nurtu gloryfikuje się wojenną politykę historyczną, a liczba uczniów i uczennic klas mundurowych w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się.

  Dlatego my na warsztatach propokojowych zrobimy coś zupełnie na opak! Podejmiemy refleksję wokół tematów pokojowego współegzystowania. Porozmawiamy na takie tematy, jak:

  • Czy utrzymanie pokoju wymaga ode mnie zrzeczenia się własnych potrzeb i własnego zdania? Jak współegzystować z innymi, biorąc pod uwagę swoje własne potrzeby oraz potrzeby innych? Czy istnieją jakieś inne strategie życia poza „matką Teresą”, a byciem „totalnym egojem”?
  • Czy dobrze, że różnimy się od siebie (w szkole, na ulicy, w rodzinie), czy lepiej by było, gdybyśmy byli tacy sami? Co to znaczy różnić się od innych i czy zawsze różnica musi oznaczać konflikt? Jakie są granice tolerowania różnic między nami?
  • Dlaczego tak bardzo lubimy być w grupie pozornie jednakowych osób? Jakie to ma plusy i minusy?
  • Jak działa mechanizm grupowej nienawiści? Jak radzić sobie z jego przejawami?

  Warsztaty są adresowane do młodzieży i młodych dorosłych. Pomogą w budowaniu relacji wolnych od dyskryminacji i motywowanej nią przemocy.

  Warsztaty są częścią cyklu wydarzeń Grupy Sprostowanie, której celem jest przyjrzeć się paradygmatom kształtującym nasze bycie w świecie i sprostować pewne normy, które są nam narzucane społecznie, kulturowo, narodowo i gatunkowo. Trzonem ich aktywności będą otwarte działania propokojowe: warsztaty, działania performatywne i interaktywne oprowadzanie wokół pl. Wolności, którego specyfika stworzy pole do dyskutowania i uzgadniania treści Sprostowania.

  Pozostałe wydarzenia Grupy Sprostowanie:
  23.06, 12:00-17:00 – Pokój w praniu
  23.06, 19:00 – Roztocza/my pokój
  24.06, 17:00 – Obce Ciało I
  24.06, 22:30 – Obce Ciało II
  25.06, 19:00 – Naturokultura

 • Magdalena Chustecka

  Edukatorka antydyskryminacyjna oraz trenerka umiejętności społecznych. Pracuje w Towarzystwie Edukacji Antydyskryminacyjnej, gdzie bada przejawy dyskryminacji w szkole oraz sposoby przeciwdziałania oraz reagowania na wykluczające zachowania rówieśników i dorosłych. Pracuje z konfliktem, pomagając samorządom przygotowywać i przeprowadzać procesy konsultacyjne związane z przestrzenią. Lubi konflikt, ale tylko wówczas, kiedy się o nim rozmawia.