Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

„Michaś”, grafika: Igor Kosiorowski
Galeria„Michaś”, grafika: Igor Kosiorowski
  • Michaś to monodram o prof. Michale Głowińskim, wybitnym polskim filologu, historyku i teoretyku literatury, którego burzliwa historia XX w. doświadczała szczególnie boleśnie. Profesor urodził się w złym czasie i w złym miejscu – w przedwojennej Warszawie, w dodatku w żydowskiej rodzinie. Przeżył Holokaust jako kilkuletnie dziecko, jako dorosły człowiek – antysemicką kampanię 1968 r. W połowie lat 80. XX w. rozpoczęła się zaś akcja „Hiacynt”, polegająca na zbieraniu danych o homoseksualistach i ich szykanowaniu. Szczęśliwie profesor nie uczestniczył w gejowskim życiu PRL. Tak, prof. Głowiński jest Żydem i gejem. Jak na Polskę to dużo. Także dzisiaj, kiedy polski rząd i jego media prowadzą zmasowaną kampanię jednocześnie przeciw Żydom i osobom LGBT.

    Tekst spektaklu opiera się wyłącznie na słowach napisanych lub wypowiedzianych przez samego profesora oraz jednej małej fantazji reżysera.