Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

fot. Barbara Prądzyńska
Galeriafot. Barbara Prądzyńska
  • ODBIERZ BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ!

    Opowieści o Wildzie jest wiele, tak jak wiele jest perspektyw na nią. Zainteresowało mnie współistnienie równoległych bytów: ludzkich, roślinności, architektonicznych, ich przenikanie się, koegzystencja pokojowa i ta budząca konflikt.

    Wilda jest w ciągłej zmianie: z podmiejskiego folwarku, w dzielnicę przemysłową, robotniczą, tzw. „trójkąt bermudzki” i obecnie w coraz modniejszą, czarowną przestrzeń miejską, w której jeszcze dużo, choć coraz mniej „chaszczy” do zagospodarowania.

    Od niemal 20 lat jestem wildecką sąsiadką ale i wciąż obcą. Przyjechałam tu z wielkiej płyty… Zwiedzam tę „moją” dzielnię i odkrywam wciąż na nowo. Zaciekawiam się, gorszę, zachwycam, niepokoję. Moi rozmówcy opowiadają mi osobiste fragmenty Historii, rysując splątaną sieć wydarzeń przynależnych do czasu i miejsc:

    Sercem Wildy jest Rynek Wildecki  – „Bahamy”. Okolice Różanej to najmodniejsza jej część, pełna knajp, choć dawniej były tu stajnie. Nowe plomby wciskają się w każdą dziurę po starym. Na chodnikach psie kupy. Dzieciaki harcują po zapuszczonych Wolnych Torach. Wildeccy Fanatycy umawiają się na ustawki napisami na murach i wiadukcie. Niedawno przed posterunkiem policji była strzelanina. Bezdomni ciągną wózki ze złomem. Szpital ortopedyczny i jego zagraniczni studenci na przystanku. Związek Niewidomych. Świątynia buddyjska. Tereny sportowe i rekreacyjne. Ogródki działkowe. Plaża miejska na brzegu Warty, galeria-dworzec. Zakłady Cegielskiego-Volkswagena. Słoń i wielbłąd przed kinem Wilda…tabory cygańskie… przemarsz robotników…

    I tyle innych zdarzeń, ludzi, miejsc: ze sobą, obok siebie, wbrew sobie…

    PROGRAM WYDARZENIA:

    17:00-19:00: premiera Mapy Społecznej i spacer z Barbarą Prądzyńską
    19:30: koncert PANA GARA w ogrodzie ROD im. T. Kościuszki

    Partnerzy: Rada Osiedla Wilda, Związek Niewidomych, Wielkopolski Wolontariat, ROD Wilda im. T. Kościuszki, CYRYL, FARBA
     

  • Barbara Prądzyńska

    Filolożka, pedagożka teatru, aktorka, performerka, reżyserka i twórczyni teatralna, animatorka kultury. Od lat zajmuje się teatrem fizycznym i teatrem społecznie zaangażowanym, pracuje z grupami defaworyzowanymi, prowadzi warsztaty i zajęcia teatralne. Od ponad 20 lat jeździ z teatrem po świecie, podejmując działania międzykulturowe i lokalne. Swoje projekty realizowała w Polsce, Niemczech, Meksyku, na Kubie, w kurdyjskiej części Turcji, Palestynie, Gruzji, Chinach. Współpracowała z wieloma teatrami i artystami w Polsce i na świecie. Była aktorka Teatru Biuro Podróży, teatru Derevo, Teatru Grotest Maru i in., przez kilka lat współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu; obecnie należy do grupy Circus Ferus. Współzałożycielka Fundacji Art Junction, współautorka realizowanych tu projektów. Redaktorka książki "Inny Meksyk. Opowieści zapatystów". Twórczyni Mapy Sentymentalnej os. M. Kopernika na zaproszenie Generatora Malta 2018.

    Koncepcja wizualna mapy: Karolina Wojciechowska

    Absolwentka grafiki na UAP w Poznaniu, współautorka zinów i publikacji, współpracowniczka Fundacji Bęc zmiana, zajmuje się głównie kolażem i sitodrukiem. Jedna z autorek zina „Dziewczyństwo”(2017). Brała udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Członkini kolektywu muzycznego Życie na fali. Autorka projektów graficznych map sentymentalnych Generatora Malta 2018. Aktualnie mieszka i pracuje w Warszawie.