Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Otwarcie Mikromuzeum Pamięci Społecznej „Dom sarmacki” w maju 2018 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaOtwarcie Mikromuzeum Pamięci Społecznej „Dom sarmacki” w maju 2018 / fot. Maciej Zakrzewski
  • W czwartek, 11 kwietnia, otwiera się Mikro Dom Kultury Lotaryńska 6, czyli pierwsza tymczasowa przestrzeń sąsiedzkich spotkań i kultury na Naramowicach. Mieszkanki dzielnicy i Fundacja Malta chcą przywrócić do życia niezamieszkały od pewnego czasu dom i ogród na unikatowym architektonicznie „osiedlu ogródkowym".

    Pomysł na projekt pojawił się podczas zeszłorocznej rezydencji Generatora Malta – Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski stworzyli wówczas z mieszkankami i mieszkańcami osiedla Mikromuzeum Pamięci Społecznej. Projekt zyskał uwagę mediów – na jego temat powstał reportaż w „Dużym Formacie”, dzięki któremu wielu poznaniaków dowiedziało się o osiedlu i jego niezwykłej historii po raz pierwszy:

    – Domki miały 32 metry kwadratowe: maleńki pokój, korytarz, kuchnia i spiżarnia. Stanęły w 1933 r. jako osiedle dla bezdomnych. Na każdą rodzinę przypadały też: dwa drzewka owocowe, cztery krzewy oraz nasiona warzyw i kwiatów do samodzielnego wysiania. W planach znalazło się miejsce na: boisko, świetlicę, przedszkola i szkoły, a nawet hodowlę królików, drobiu i chałupniczą produkcję zabawek.

    (...) Kamila zapamiętała z pierwszej wizyty na osiedlu wielkie banery z napisem: „Sarmacka walczy" rozwieszone na płotach. – Mam znajomych, którzy realizują projekty w miejscach, gdzie jest dużo beznadziei i zrezygnowania. (...) Tu zrezygnowania nie ma. Są waleczne serca – pisała Marta Kaźmierska w tekście „Kiedyś szło się przez osiedle wąskimi alejkami. A Grobelny zrobił z nich autostrady”. Poznańskie osiedla socjalne 100 lat później.

    Do tej pory Naramowice były pozbawione centrum kulturalnego, które odpowiadałoby potrzebom mieszkańców. Pierwsze, otwarte spotkanie na Lotaryńskiej 6 ma służyć zainicjowaniu dyskusji nad dalszymi planami. A tych nie brakuje: lekcje biologii podczas wspólnego zajmowania się ogrodem, mini-koncerty, warsztaty, parada naramowicka, obchody świąt okolicznościowych... Wszystko z inicjatywy tych, którzy na osiedlu społecznym zostali.

    Więcej będzie można dowiedzieć się już 11 kwietnia od godziny 18:00 – zapraszamy na kawę, ciasto, rozmowy o Naramowicach i muzykę na żywo!