Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Autor: Sławek Wąchała. Zdjęcia ze spaceru „Niewidzialne rzeki”, organizowanego przez Centrum Otwarte
GaleriaAutor: Sławek Wąchała. Zdjęcia ze spaceru „Niewidzialne rzeki”, organizowanego przez Centrum Otwarte
  • Rzeki przyciągały ludzi od tysięcy lat. Nad rzekami zbudowano miasta. Tak naprawdę bardzo trudno znaleźć miasto bez rzeki. To ona była źródłem energii, i to całkiem dosłownie. To przecież z rzek pochodziła siła napędzająca młyńskie koła, ale także niszcząca miasta podczas powodzi. Rzekami spławiano towary, którymi handlowano w innych miastach. Woda to także życie. Jest potrzebna roślinom, zwierzętom, ludziom. Kto ciągle nie wierzy, niech spojrzy na satelitarny obraz Nilu.

    Przez wieki rzeki w miastach były: zasypywane, prostowane, wyginane, pogłębiane, zanieczyszczane, wpompowywane pod ziemię albo… nad ziemię. Człowiek wykazywał się wyjątkową kreatywność, by rzeki podporządkować miastu lub po prostu się ich pozbyć. Jednak czy tylko człowiek? Warto się zainteresować co wyprawiają nadwarciańskie bobry.

    Spacer będzie opowieścią o jednej rzece – Bogdance. Wcale nie największej, jednak w jej historii splata się wiele rzek i wątków: przyroda, człowiek, miasto, krajobraz, przemysł, architektura, ideologie, a w końcu zmiany klimatu. To opowieść na miarę wieku internetu, bo te wszystkie hasła są wzajemnie zlinkowane i tworzą system, który charakteryzuje ciągła zmiana. Krótko mówiąc: panta rhei!

    Spacerowi towarzyszyć będzie działanie performatywne Agaty Bargiel, członkini Sióstr Rzeki.

    Spacer poprowadzi Wojtek Mania – geograf, ale taki od krajobrazu kulturowego. Zawodowo zajmuje się promocją turystyczną Poznania. Współautor przewodników turystycznych dla obcokrajowców. Niekonsekwentny zbieracz dźwięków. Po godzinach profesjonalny interpretator zdjęć lotniczych.

    Spacer odbywa się w ramach programu Akademia Miasta i jest częścią projektu „Szkoła widza”, finansowanego z budżetu Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

    ***

    Akademia Miasta jest interdyscyplinarnym kursem dla artystek, aktywistów, edukatorek, badaczy – wszystkich zainteresowanych refleksją nad przyszłością miast wobec zmian klimatu oraz artystycznymi, edukacyjnymi i społecznymi działaniami dla ich ludzkich i nieludzkich mieszkańców. To edukacyjny program Fundacji Malta przygotowany przez Michała Czepkiewicza, Mateusza Nowackiego i Joannę Pańczak. Spotkania odbędą się pomiędzy 12 października a 8 grudnia w Poznaniu.

    W trakcie pięciu weekendowych zjazdów uczestnicy będą spotykać się z naukowcami i twórczyniami, by poznawać, projektować i testować narzędzia oraz czytać i rozmawiać o relacjach miasta, natury i człowieka. Akademia to połączenie teorii z praktyką – w planach znajdują się zarówno wykłady, zajęcia warsztatowe, czytanki, pokazy filmowe, spacery oraz praktyczne działania w przestrzeni miejskiej. Sprawdź zagadnienia, które zostaną poruszone podczas spotkań.

    Zakończeniem dwumiesięcznego kursu będzie stworzenie prototypów projektów dla przestrzeni publicznej, związanych z ekologiami relacji. Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta zostaną zrealizowane w 2020 roku. „Mozaika z pamięci” (2018) oraz „Kopernik na podsłuchu” (2019), zaprojektowane podczas dwóch poprzednich edycji, zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz wsparciu Fundacji Malta.