Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria
  • Co łączy donGURALesko – rapera z Polski z Timothym Snyderem – profesorem historii ze Stanów Zjednoczonych? Odpowiadamy: współodpowiedzialność za rozwój demokracji na świecie. donGURALesko przełożył esej „O tyranii” Snydera na podwórkowy song „20”. Utwór jest częścią akcji profrekwencyjnej „Ani słowa bez nas” Fundacji Malta, która po poznańskiej premierze rusza w tournée. Najbliższy koncert donGURALesko 25 sierpnia na finał festiwalu Solidarity of Arts w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności. Wstęp wolny!

    Polski raper i amerykański historyk mówią jednym głosem o wolności, demokracji i odpowiedzialności za oblicze świata. donGURALesko nagrał utwór „20”, w którym przełożył na język rapu esej Timothy’ego Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”, w którym wybitny profesor Uniwersytetu Yale, specjalizujący się w historii nowożytnej nacjonalizmu, udziela 20 lekcji z przeszłości, komentując m.in. polityczny populizm.

    „Przełożyłem Snydera na hiphopowy podwórkowy zbiór 20 szybkich zasad. I nagrałem też audiobook, na którym czytam całą książkę. Może taka forma trafi do ludzi, którzy nie czytają? Może ich nie znudzi, bo Gural czyta?” – mówił w wywiadzie dla „Dużego Formatu” donGURALesko. Audiobook, na którym raper w całości czyta esej, można bezpłatnie pobrać na stronie www.malta-festival.pl. Utwór „20” znalazł się na najnowszej płycie rapera „Latające ryby”. Fundacja Malta nagrała również teledysk, w którym obok donGURALesko rapuje Timothy Snyder – przez niecałe dwa miesiące klip na YouTube obejrzało prawie 900 tys. osób.

    Koncert donGURALesko będzie finałem gdańskiego festiwalu Solidarity Of Arts organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności. To święto sztuki, ludzi i idei, próba odczytania współczesnego świata z perspektywy sztuki. Ideą przewodnią 11. edycji festiwalu jest ODWAGA, przede wszystkim w niezgodzie wobec zła i otwartym dialogu na temat niedostatków świata – ograniczeń praw człowieka, populizmu, nacjonalizmu, łamania zasad demokracji, czy bierności polityków wobec zmian klimatu. Organizatorzy zaprosili do Gdańska artystów, którym przyświeca odwaga.

    Zapraszamy 25 sierpnia o godzinie 21:00 do Europejskiego Centrum Solidarności (okrągły stół przy fontannach), gdzie donGURALesko zagra utwory między innymi ze swojej najnowszej płyty „Latające ryby”. Wydarzenie jest bezpłatne. Kolejny koncert donGURALesko planowany jest w Warszawie.