Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Marta Jalowska, Interwał Pokoju / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaMarta Jalowska, Interwał Pokoju / fot. Maciej Zakrzewski
  • Interwał to inaczej odstęp, to odległość pomiędzy dźwiękami, to np. durowa tercja wielka, która nadaje rozbrzmiewającemu nawoływaniu o pokój jasny, radosny charakter. Jak długo trwa pokój? I czy musi być tylko przerwą?

    Trzonem plenerowego spektaklu Marty Jalowskiej jest rekonstrukcja przekazania społeczeństwu trzeciego na świecie (po Hiroszimie i Nowym Jorku) Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Narodami w Parku Cytadela z 1986 roku. Tym razem bez użycia słowa „naród”. Pojęcie „narodu” niesie w sobie potencjał wojny, walki o tzw. swoje, a nie o wspólnotę. Umożliwia definiowanie wrogów i przyjaciół.

    Jak bez słowa „naród” zabrzmi „Apel Pokoju do Narodów Świata”, jedyne kobiece wystąpienie, odczytane w 1986 roku przez 11-letnią Monikę Śron? Nawoływało do dbania o środowisko, o pokój na świecie, o rezygnację z użycia i rozwijania broni nuklearnej.

    Odsłonięcie dzwonu odbędzie się 28 czerwca, sytuując „Interwał Pokoju” w ogniu rocznic. Mijają 63 lata od Poznańskiego Czerwca, 50 lat od wybuchu zamieszek w Stonewall, 105 lat od zamachu na Zofię von Chotek i jej męża Franciszka Ferdynanda Habsburga oraz 100 lat od podpisania traktatu wersalskiego, który rozpoczął kolejny dziejowy interwał pokoju, zakończony wybuchem II wojny światowej.

    Od 2019 roku będzie to też rocznica przekazania społeczeństwu pierwszego na świecie Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Istotami. Niech społeczeństwo go używa, niech o niego dba, niech pozwoli mu brzmieć. Jest Wasz – zawsze był!
    Marta Jalowska

    ---

    Projekt jest częścią cyklu Tools for Peace. Na placu Wolności oraz w parku Cytadela działać będą artyści, którzy zwyciężyli w otwartym naborze do akcji.

    Przeczytaj więcej o zwycięskich projektach Tools for Peace.

  • Marta Jalowska

    Aktorka, performerka, aktywistka, feministka, absolwentka kulturoznawstwa. Współzałożycielka i członkini feministycznej grupy TERAZ POLIŻ. Współtworzyła z nimi m.in.: projekt badawczo-popularyzatorski „dziwy polskie", wystawy „Krem i czekolada” - wokół wspomnień pracownic fabryk Wedla i Polleny-Uroda i „Świat poszedł do przodu a nóżki zostały na swoim miejscu", z okazji 100-lecia wywalczenia przez Polki praw Wyborczych. Współzałożycielka i członkini kolektywu Czarne Szmaty (#czsz), z którym redefiniuje przestrzeń publiczną i queeruje narodową symbolikę. Członkini duetu filmowego Twin Pics Studio.