Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Li Ran, archiwum artysty
GaleriaLi Ran, archiwum artysty
 • „Nazywam się Li Ran. Jestem artystą. Urodziłem się w Chinach. W 2018 r. przeprowadziłem się z Pekinu do Szanghaju.

  Zastanawiałem się nad wieloma sposobami przedstawienia się, ale to niełatwe, tak samo jak miejsce, w którym mieszkam, pełne złożoności i sprzeczności. Za każdym razem zanurzamy się tu, odnosząc się do rozłamu, rozstania, po którym musimy zmierzyć się z tradycją kulturową, idąc jednocześnie do przodu wśród sieci globalizacji i patrząc wstecz na kraje socjalistyczne w świetle zbiorowych i indywidualnych doświadczeń. Czym jest religia? Czym jest wiara? Jaka jest między nimi różnica? Czym jest ideologia i do kogo należy? Czym jest egzystencjalizm? Czym jest to, co metafizyczne? Albo czym jest rodzina? Czym jest społeczność? Gdzie jest środek? A gdzie granice?...

  Nasz dialog jest tutaj trudny i skomplikowany, nie potrafi precyzyjnie zdefiniować wielu współczesnych doświadczeń. Zaczęliśmy więc przywłaszczać, naśladować, klasyfikować, poddawać krytyce i konstruować, poszukując jednocześnie subiektywności. Zaczęliśmy również fabularyzować, nieokrzesanie upraszczać, traktować jak rozrywkę i konsumować, a także pogardzać, nadużywać, dyskryminować, ignorować, traktować z obojętnością, uciszać… Wszystko to często się z sobą splata.

  Kim więc jestem?

  Tym razem przybędę do Poznania, żeby zaprezentować kilka swoich prac wideo i podzielę się tym, jak je tworzyłem”.

  Li Ran

  Poznaj Li Rana:

 • Li Ran jest chińskim artystą określanym często wschodzącą gwiazdą sztuk wizualnych! Jaka jest Armia jednostki z perspektywy Chin, państwa o doświadczeniu totalitarnym?
  Jego prace gościły już m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, berlińskim Haus der Kulturen der Welt i w wielu galeriach kanadyjskich i amerykańskich. Przegląd jego prac zobaczymy w Polsce po raz pierwszy.

  Poznaj Li Rana: