Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Malta Assembly oraz Us, Unstangered podczas Malta Festival Poznań 2018, fot. Klaudyna Schubert
GaleriaMalta Assembly oraz Us, Unstangered podczas Malta Festival Poznań 2018, fot. Klaudyna Schubert
  • W pierwszy weekend festiwalu spotkają się aktywistki i aktywiści z całej Polski. Łączy ich wspólna troska o godność ludzi, którzy są jej systemowo pozbawiani. Troska o ludzi chcących żyć bez strachu – w pokoju, niemających jednak takiej możliwości przez wojny, prześladowania czy reżimy rządzące w ich krajach. Wraz z inicjatywą Poznańska Garażówka zaprosimy ich do Poznania, by podzielić się dobrymi praktykami i zaplanować przyszłe, wspólne, propokojowe działania, m.in. I Ogólnopolską Garażówkę.

  • PRZYJACIELE LUDZI
    Przyjaciele Ludzi to nieformalna katowicka inicjatywa. Organizują w swoim mieście warsztaty, zbiórki, uczestniczą w happeningach, demonstracjach i wydarzeniach, są wolontariuszami w miejscach gdzie żyją uchodźcy. Walczą z uprzedzeniami, dając innym szansę na poznanie obcokrajowców oraz ich kultury. Nie jest dla nich ważne, czy jesteś z Syrii, Ukrainy, Katowic czy Sosnowca.

    LIGHT FOR SYRIA – ŚWIATŁO DLA SYRII
    Trzy lata temu Renata Grzybczak poznała Mohammada Alahmada, który w oblężonym Aleppo organizuje wolontariat, pomaga ludności cywilnej w zdobywaniu jedzenia i wody, wspomaga obronę cywilną w wydobywaniu żywych i umarłych spod gruzów bombardowanego miasta. Oboje wiedzą, że pomoc humanitarna jest odwieczna jak wojna. Świat istnieje, bo ocalenie jednego człowieka, to ocalenie całego świata. Tworzą Światło dla Syrii: pomoc dla tych, którzy urodzili się i żyją w trwającym od lat koszmarze ludności cywilnej w tym kraju.

    REFUGEES SZCZECIN
    Refugees Szczecin działa od września 2015 roku, od kwietnia jako formalne stowarzyszenie. Organizujemy okazjonalnie zbiórki darów dla osób w ośrodku dla uchodźców, świadczymy pomoc prawna dla cudzoziemców. Prowadzimy zajęcia i warsztaty w szkołach, prelekcje i dyskusje z osobami zaangażowanymi w pomoc uchodźcom i budowę społeczeństwa otwartego. Tworzymy materiały edukacyjne – broszury i ulotki. Stowarzyszenie organizuje też manifestacje przeciwko rasizmowi, ksenofobii, wnosimy temat tolerancji do lokalnej debaty publicznej.

    MROKY
    Grupa aktywistów Mroky wspiera uchodźców z Bliskiego Wschodu przebywających na granicy bośniacko-chorwackiej. Obecnie znajduje się tam około 5 tysięcy osób.

    Do tej pory udało się wysłać do Bośni cztery transporty ubrań i innych rzeczy, dostać pozwolenie na wejście do obozu i przeprowadzić projekt kina polowego. Niestety pracownicy ochrony obozu bezprawnie nie pozwolili nam na dokumentację naszych działań. Prawdopodobnie ze względu na obawę przed tym, że niegodne warunki, w których przebywają mieszkańcy, zostaną ujawnione.

    KAROL I ANIA WILCZYŃSCY
    Anna i Karol Wilczyńscy – twórcy islamistablog.pl, dziennikarze i aktywiści zaangażowani w pomoc osobom doświadczającym wykluczenia społecznego. Pisali reportaże m.in. z Syrii, Libanu, Turcji i wielu państw UE. Anna pracuje dla portalu Holistic News, jest arabistką i tłumaczką. Karol pracuje dla portalu Deon.pl, jest nauczycielem filozofii. Mieszkają w Krakowie razem z mopsem, Pączkiem.

    JAN HORZELA
    Pracownik społeczny, aktywista, podróżnik. Przez 8 lat pracował z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym w świetlicy socjoterapeutycznej w Warszawie. Współzałożyciel Civil Action Network – międzynarodowej organizacji działającej na rzecz promocji aktywnych postaw obywatelskich i zaangażowania społecznego. W 2016 roku współtworzył pokojową inicjatywę Civil March for Aleppo.

    NOMADA
    Od 2009 r. działa na rzecz praw człowieka, ich popularyzacji i obrony. Pracujemy wśród grup wykluczonych, środowisk imigranckich, mniejszości etnicznych i religijnych. Działamy głównie na terenie Wrocławia i interwencyjnie odpowiadamy na potrzeby osób z innych miast. Celem naszej pracy jest wsparcie cudzoziemek i cudzoziemców. Udzielamy nieodpłatnego poradnictwa w zakresie reagowania na przemoc motywowaną uprzedzeniami, dokumentowania pobytu, spraw rodzinnych, prawa pracy. Prowadzimy szkolenia, warsztaty, kampanie edukacyjne, organizujemy debaty, konferencje, wydajemy oświadczenia, raporty i publikacje.

    DOM OTWARTY
    Dom Otwarty to warszawska inicjatywa nieformalna. Powstała na początku 2016 r. jako wyraz niezgody na pogardę i nienawiść wobec uchodźców i migrantów. Od tego czasu przeprowadziliśmy setki zajęć o uchodźcach i krytycznym podejściu do informacji, odwiedziliśmy kilkadziesiąt miejscowości z uchodźczym kinem objazdowym „Filmy w drodze", byliśmy organizatorami i uczestnikami debat i spotkań poświęconych migracjom i uchodźstwu. Z pomocą grona darczyńców wspieramy blisko 100 rodzin uchodźczych. Staramy się także być głosem w debacie publicznej, organizując protesty i demonstracje i kontaktując się z władzami w istotnych dla uchodźców sprawach.