Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

grafika: Krystyna Jędrzejewska-Szmek
Galeriagrafika: Krystyna Jędrzejewska-Szmek
  • Projekt HD live nature streaming jest próbą zbadania zjawiska utraty relacji z przyrodą poprzez analizę Plant Blindness Syndrom. Odnosi się on do szczególnego rodzaju ślepoty, która powoduje, że nie zauważamy roślin występujących w otaczającym nas środowisku. Nie jest to jednostka chorobowa o podłożu fizjologicznym, ani zmiana patologiczna w obrębie siatkówki, ale efekt psychologiczny.

    Zbudowany w ramach działania artystki aparat, przenośna camera obscura, z jednej strony stanowić ma rodzaj bezpiecznego azylu, wyciszonego i wyłączonego z miejskiej tkanki, z drugiej ma pełnić rodzaj tłumacza, który przekłada przyrodę na język obrazowy, zrozumiały dla człowieka współczesnego. Wejście do jego wnętrza może rodzić skojarzenia z przedstawieniem oglądanym przez dziurkę od klucza – peep-show, w którym uczestnik jest „podglądaczem” i nie ujawnia swojej obecności.

    Projekt jest uzupełnieniem perfomance'u badawczego oraz dyskusji Sanatorium Anny Siekierskiej.

  • Krystyna Jędrzejewska-Szmek

    Absolwentka Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest aktywną artystką, jej prace pokazywane były m.in. podczas Biennale Fotografii w Poznaniu. Osią jej zainteresowań są relacje łączące ludzi ze światem przyrody. Angażując się w projekty interdyscyplinarne takie jak „Naturomorficznie” w CSW Zamek Ujazdowski czy projekt artystyczno-społeczny „Fikus”, operuje nie tyko w sferze wizualnej, ale też jako autorka tekstów, aktywistka i animatorka różnego rodzaju działań społecznych i warsztatów.