
Odwrócony środkowy palec pozwala wskazywać i odnotowywać systemowe opresje zamiast pojedynczych opresorów. Wywodzi się z czasów wojen osmańskich i symbolizuje odrętwiałe, obumierające centrum, wspierane przez pozostałe palce. Artystyczny kolektyw Tyna zaadaptował gest od bałkańskich kobiet jako narzędzie kolektywnego komentarza na przemoc w miejscach publicznych. Tym razem za pomocą gestu zmapujemy przestrzeń Poznania i subwersywnie przejmiemy te miejsca.
Kolektyw TYNA zaprasza na kolektywne tworzenie rzeźby gestu odwróconego palca na Placu Wolności w Poznaniu. Rzeźba będzie prezentować gest, jako widoczny indykator do umieszczania w różnych przestrzeniach miasta. Będzie ona tworzona metodą utwardzania tekstyliów na metalowej konstrukcji.Tekstylia, które staną się podstawą rzeźby pochodzą z archiwów Danicy i Marii. Prywatnie są to babcie członkiń kolektywu, dla których bardzo ważny jest osobisty stosunek do materiałów, które staną się częścią gesto-pomniko-narzędzia.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kolektywnego tworzenia rzeźby! Jeśli chciałabyś/chciałbyś, aby część garderoby, którą uważasz za związaną z historią przemocy i ruchem oporu wobec niej, stała się częścią rzeźby, przynieś ją, wspólnie wkomponujemy ją w ciało gestu. W trakcie pracy nad obiektem będziemy dzielić się wrażeniami z poprzedzających działanie warsztatów, będzie można przejrzeć materiały wygenerowane przez uczestników, dołączyć do projektu i porozmawiać.
Rzeźba zostanie odsłonięta w sobotę 29.06 na Placu Wolności w Poznaniu.
Działania kolektywu Tyna podczas festiwalu Malta to również trzydniowe warsztaty, które zakładają poznanie historii badań nad gestem odwróconego palca.
---
Projekt jest częścią cyklu Tools for Peace. Na placu Wolności oraz w parku Cytadela działać będą artyści, którzy zwyciężyli w otwartym naborze do akcji.
Przeczytaj więcej o zwycięskich projektach Tools for Peace.
TYNA - kolektyw powstały w 2013 roku w Sarajewie w wyniku spotkania urodzonej w Zadarze austriackiej aktorki i performerki Tiny Keserović z interdyscyplinarną artystką i reżyserką Martyną Miller. Celem kolektywu jest rozbijanie wyobrażeń o wschodzie i zachodzie poprzez uzupełnianie tej dychotomii energią kulturowego południa.
Martyna Miller - artystka interdyscyplinarna, reżyserka, antropolożka, eksperymentatorka, studiowała w Warszawie i Sarajewie, aktualnie związana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, w Poznaniu prowadzi także eksperyment społeczno-artystyczny DOMIE;
Tina Keserovic - jugosłowiańska (i z konieczności austriacka) artystka łącząca zawód aktorski z innymi dyscyplinami w celu produkowania, kuratorowania i performowania akcji oporu