Odwrócony środkowy palec pozwala wskazywać i odnotowywać systemowe opresje zamiast pojedynczych opresorów. Wywodzi się z czasów wojen osmańskich i symbolizuje odrętwiałe, obumierające centrum, wspierane przez pozostałe palce. Artystyczny kolektyw Tyna zaadaptował gest od bałkańskich kobiet jako narzędzie kolektywnego komentarza na przemoc w miejscach publicznych. Tym razem za pomocą gestu zmapujemy przestrzeń Poznania i subwersywnie przejmiemy te miejsca.
Trzydniowe warsztaty zakładają poznanie historii i badań TYNY dotyczących gestu odwróconego palca, jak i zadania praktyczne i performatywne wokół wykorzystania gestu i innych strategii pozawerbalnego przezwyciężania przemocy. Warsztat jest otwarty na wymianę doświadczeń, a także wypracowywanie dalszych narzędzi pokojowego oporu.
Przemoc w projekcie określa zarówno zachowania przemocowe (bezpośrednie ataki, komentarze, sytuacje), jak i świadectwa przemocy ekonomicznej, rasowej, genderowej, wiekowej czy klasowej wpisane w przestrzeń miejską, a także jej wszystkie intersekcjonalne formy. Gest służy do wspólnego praktykowania i kolekcjonowania zachowań, miejsc, odczuć, które wywołują w nas silne reakcje, choć nie do końca potrafimy od razu opowiedzieć dlaczego. Często są to mikstury wspomnień, przeczuć, klisz, estetyk. Podczas warsztatów spróbujemy rozwikłać przykłady takich odczuć i je skatalogizować, a także zostawić ślad naszej pracy w przestrzeni publicznej i wirtualnej.
Podstawą warsztatu jest praca oparta o osobiste doświadczenia, dlatego zapraszamy osoby gotowe rozmawiać o własnych przeżyciach, historiach i emocjach. Zgłoszenia w formie krótkiej odpowiedzi na pytanie dlaczego chcesz wziąć udział w warsztacie prosimy kierować na adres: zapisy@malta-festival.pl
Martyna Miller i Tina Keserović zapraszają również na kolektywne tworzenie rzeźby gestu odwróconego palca na Placu Wolności w Poznaniu.
---
Projekt jest częścią cyklu Tools for Peace. Na placu Wolności oraz w parku Cytadela działać będą artyści, którzy zwyciężyli w otwartym naborze do akcji.
Przeczytaj więcej o zwycięskich projektach Tools for Peace.
TYNA - kolektyw powstały w 2013 roku w Sarajewie w wyniku spotkania urodzonej w Zadarze austriackiej aktorki i performerki Tiny Keserović z interdyscyplinarną artystką i reżyserką Martyną Miller. Celem kolektywu jest rozbijanie wyobrażeń o wschodzie i zachodzie poprzez uzupełnianie tej dychotomii energią kulturowego południa.
Martyna Miller - artystka interdyscyplinarna, reżyserka, antropolożka, eksperymentatorka, studiowała w Warszawie i Sarajewie, aktualnie związana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, w Poznaniu prowadzi także eksperyment społeczno-artystyczny DOMIE;
Tina Keserovic - jugosłowiańska (i z konieczności austriacka) artystka łącząca zawód aktorski z innymi dyscyplinami w celu produkowania, kuratorowania i performowania akcji oporu