Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Kuratorki Generatora Malta, Agnieszka Różyńska i Joanna Panńczak / fot. Jakub Wittchen
GaleriaKuratorki Generatora Malta, Agnieszka Różyńska i Joanna Panńczak / fot. Jakub Wittchen

Czy na terytorium nieogarniętym konfliktem zbrojnym rzeczywiście panuje pokój? Jak przenieść punkt ciężkości z dominującej w Polsce i Europie kultury wojny na kulturę pokoju? Jaką szansę na pokój ma świat zagrożony globalną katastrofą ekologiczną?

75 lat po zakończeniu II wojny światowej mieszkanki i mieszkańcy Unii Europejskiej żyją w poczuciu względnej stabilizacji. Z coraz większym przyzwoleniem społecznym spotykają się jednak poglądy neofaszystowskie i faszyzujące, które do niej doprowadziły. To dowodzi, że pokój nie musi być tylko konsekwencją wojny – jak najczęściej go postrzegamy – choć może być jej preludium. Dlatego tworzymy lokalny zaczyn myślenia o pokoju nie jako o dawanym nam i odbieranym poczuciu bezpieczeństwa, ale jako przestrzeni do permanentnego wypracowywania w każdym „tu i teraz”, przez każdą i każdego z nas.

W ramach Generatora Malta 2019 podzielimy się z publicznością praktykami artystycznymi i życia codziennego, które wytwarzają, implikują i zakorzeniają pokój. Opierają się na miłości, współodczuwaniu i poszanowaniu wszystkich istot, z troską traktują zwierzęta, rośliny, ludzi, a nawet – przecież pożyteczne dla nas – bakterie. Lokalnie konstruują rzeczywistość, w której przemoc i nadużywanie władzy są nieakceptowalne. To perspektywa bliska zarówno założycielom Army of Love oraz pomysłodawczyni „sanatorium” dla nie-ludzkich gatunków zamieszkujących Stadion im. Edmunda Szyca w Poznaniu, jak i członkiniom grupy Sprostowanie, zainicjowanej z myślą o propokojowym programie festiwalu.

Spotkamy się z tymi, którzy budują pokój w czasie toczących się wokół konfliktów zbrojnych (jak palestyńska grupa tancerzy Stereo 48), walczą o sprawiedliwość społeczną i wolność słowa narzędziami oporu (egipski kolektyw Mosireen), przeciwdziałają ruchom faszyzującym (polski Rok Antyfaszystowski), dają wsparcie i nagłaśniają sytuację osób będących ofiarami wojen w różnych częściach świata (transgraniczna Poznańska Garażówka), przemieniają zastygłe pomniki wojenne w dynamiczną, uspołecznioną przestrzeń do wypracowywania pokoju (Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata, autorstwa Jarosława Kozakiewicza i Krzysztofa Wodiczki).

Przetestujemy pięć z ponad 60 narzędzi sztuki do wytwarzania pokojunadesłanych w ramach otwartego naboru.Za ich pomocą twórcy podejmą takie tematy, jak aktualność i waga dialogu, bezbronność jako strategia bycia w świecie, solidarność przeciwko przemocy wobec kobiet, pokój i przyjaźń między istotami (a nie narodami) i dekonstruowanie patriotycznych tekstów kulturowych.

Wspólnie z młodymi artystkami i aktywistami z poznańskich liceów podzielimy się sposobami na dbanie o pokój w naszych codziennych sprawunkach. Inicjatywy, w których obrębie działają, stworzyli sami, z potrzeby mówienia o rzeczach istotnych, które ich bezpośrednio dotyczą. Są odważni, świadomi i zdeterminowani, aby pokazać, że nie pozostają obojętni wobec zmian klimatycznych, jakości edukacji, narażenia na wykluczenie, kwestii równouprawnienia i wielokulturowości.

Potraktujmy pokój jako zadanie domowe – do odrobienia prywatnie, lokalnie i globalnie.

Joanna Pańczak, Agnieszka Różyńska
kuratorki Generatora Malta