Kiedy w 2011 r. Egipcjanie tłumnie protestowali przeciwko reżimowi Mubaraka, telewizja państwowa pokazywała puste ulice. Kolektyw Mosiereen zarchiwizował egipską rewolucję oczami jej uczestników. Zebrał 858 godzin filmów z prywatnych telefonów komórkowych. Razem przedstawiają historię buntu opowiedzianą z setek perspektyw. Dziś członkinie kolektywu uczą na całym świecie, jak nagrywać sytuacje niebezpiecznei trudne do sfilmowania.
Podczas warsztatów uczestnicy skorzystają z materiałów zebranych w ramach gry miejskiej/symulacji odbywającej się poprzedniego dnia.
Jedna osoba może brać udział w obu wydarzeniach. Na symulację obowiązują bezpłatne wejściówki. Na warsztaty obowiązują zapisy.
Jasmina Metwaly
Córka Egipcjanina i Polki, artystka tworząca w Kairze i Berlinie, filmowczyni, współzałożycielka kolektywu Mosireen. Tworzy wideo i filmy. W swojej pracy twórczej używa różnych technik: skryptów, rysunków, wykładów, instrukcji i obrazów. Jej prace skupiają się na praktykach opartych o proces, który wywołuje swoisty efekt napięcia między uczestnikami i publicznością. Zajmując stanowisko obserwatorki / gawędziarza bada różne sposoby, w jaki owe obrazy przekraczają granice, jak zmienia się rola osoby stojącej za kamerą w zależności od opowieści i jak wpływa to na pamięć zbiorową.
Prace Metwaly były wystawiane na międzynarodowych imprezach i festiwalach, w tym w Galerii Townhouse w Kairze, na IFFR - Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, Galerii Sfeir-Semler i Berlinale Forum Expanded.
Salma Said
Egipska aktywistka działająca w obszarze mediów, performerka i kierowniczka artystyczna. Przez ostatnie 10 lat pracowała zarządzając różnorodnymi projektami związanymi ze sztuką i kulturą w egipskich i arabskich regionalnych organizacjach kulturalnych, takich jak Al Mawred Al Thaqafy, The Arab Digital Expression Foundation i The Cairo Contemporary Dance Centre. Od początku egipskiej rewolucji aktywnie współtworzyła inicjatywy aktywistyczne działające w temacie praw człowieka, jak chociażby No to Military trials for civilians czy OpanTish. Jest współzałożycielką Mosireen – niekomercyjnego kolektywu medialnego, który wydał największe archiwum wideo egipskiej rewolucji: The 858 Archive of Resistance. Była członkinią jury w One World Human Rights Film Festival w Pradze w 2019 roku.
Obecnie mieszka w Niemczech i studiuje antropologię kulturową.