Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Spektakl Divas / zdjęcie z archiwum zespołu
GaleriaSpektakl Divas / zdjęcie z archiwum zespołu
  • Tegoroczną edycję festiwalu otworzy kolorowa parada z ewolucjami w powietrzu poprowadzona przez francuski zespół Transe Express. Grupa powstała w 1982 r. z inicjatywy tancerki i choreografki Brigitte Burdinor i rzeźbiarza Gilles’a Rhode’a. Obecnie składa się z aktorów, tancerzy, wokalistów, perkusistów, akrobatów, dzwonników, spawaczy i kowali, którzy wspólnie realizują efemeryczne kreacje lub pozycje repertuarowe, widowiska powietrzne lub akcje rozgrywające się w bliskim kontakcie z widzem. Zespół występuje zarówno na festiwalach sztuk performatywnych na całym świecie, jak i na wielkich imprezach, takich jak otwarcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertville w 1992 r. czy Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w Val d’Isère w 2009 r.

    Poznański występ zacznie się kolorową paradą prowadzoną przez trzy pięciometrowe śpiewaczki. Krocząc z pl. Wolności na pl. Mickiewicza zamienią miasto w wielką salę operową. Będą im towarzyszyć tancerze, akrobaci i liczni bębniarze wprowadzający szaleństwo w spokojną tkankę miasta. Finałem parady będzie nowa wersja „Mobile Homme” – spektaklu, który Transe Express pokazał na Malcie w 1993 roku. Zespół ponownie zagra zawieszony wysoko nad głowami widzów, przypominając karuzelę-zabawkę, którą rodzice umieszczają nad głową dziecka w kołysce.


     

  • Transe Express występuje na otwartych przestrzeniach, by prowokować bezpośrednie spotkania z publicznością. Każdorazowo, ich występy łączą w sobie elementy muzyki, sztuk wizualnych, popisów cyrkowych, ognia, opery, tańca i teatru. Ich spektakle, które czasem rozgrywają się na scenie, czasem w przestrzeniach niekonwencjonalnych, ale głównie na ulicach, intrygują publiczność i przede wszystkim wyrywają z codziennego życia.