Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Konferencja prasowa w Warszawie / fot. Patrycja Mic
GaleriaKonferencja prasowa w Warszawie / fot. Patrycja Mic

10 dni, blisko 300 wydarzeń, ponad 700 artystów z 15 krajów, prawie 50 lokalizacji – tak zapowiada się festiwal Malta. Równo miesiąc przed rozpoczęciem 29. edycji cały program wydarzenia został ogłoszony podczas konferencji prasowych w Warszawie i w Poznaniu. Rozpoczęła się także sprzedaż biletów i karnetów.

Zarówno w Warszawie 21 maja, jak i w Poznaniu 22 maja, Nástio Mosquito, kurator międzynarodowego programu performatywnego, opowiedział o Idiomie Armia jednostki, a Joanna Pańczak i Agnieszka Różyńska o społeczno-artystycznej sekcji festiwalu – Generatorze Malta. Dyrektor Michał Merczyński wspólnie z Przemysławem Kieliszewskim, dyrektorem Teatru Muzycznego w Poznaniu, zdradzili plan na koncert finałowy Malty „Operetta! Żyjesz w Matrixie”, który odbędzie się w miejscu, gdzie za kilka lat stanie nowa siedziba teatru. O tegorocznej premierze teatralnej – spektaklu „Hańba” – opowiedział podczas warszawskiej konferencji Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który wspólnie z Maltą koprodukuje to przedstawienie. Joanna Leśnierowska i Natalia Gorzelańczyk opowiedziały o szczegółach programu Stary Browar Nowy Taniec, a programerki Malty – Kasia Tórz i Dorota Semenowicz – przybliżyły wydarzenia w ramach Idiomu, Sceny Malta, Forum czy Poznania na Malcie, który tworzą poznańskie teatry: Scena Robocza, Polski Teatr Tańca, Republika Sztuki Tłusta Langusta, Teatr Polski, Barak Kultury.

To nie jest pierwsze zaproszenie do bycia kuratorem, które otrzymałem, ale pierwsze, na które się zgodziłem. Dlaczego? To, co dzieje się w Poznaniu jest naprawdę wyjątkowe. Energia, która charakteryzuje festiwal Malta jest wyjątkowa, dlatego, że nie zaprasza tylko artystów, którzy mają obsesję na punkcie dzielenia się swoją sztuką. To przestrzeń, w której możemy liczyć na więcej, na interakcje. Obserwując, co działo się w zeszłym roku i interakcje, w które wchodzili artyści z publicznością, zdecydowałem się, że w tym roku zaproszę tutaj artystów, których charakteryzuje troska i którzy będą w stanie przenieść na grunt sztuki troskę o swoje społeczności – opowiadał w Poznaniu Nástio Mosquito.  

Na konferencji obecni byli również partnerzy i sponsorzy festiwalu. Głos na spotkaniu w Poznaniu zabrał Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania: – Malta to festiwal, który nie wyklucza, jest otwarty na wszystkich. Co roku porusza ważne tematy, burzy stereotypy, buduje nowe wartości – pokazuje, że Poznań jest miastem otwartym i tolerancyjnym, w którym zdanie każdego mieszkańca, niezależnie od poglądów politycznych czy wyznania, jest ważne. Dyrektor festiwalu, Michał Merczyński podkreślił, że Miasto Poznań wspiera Maltę od pierwszej edycji w 1991 roku.

Od dziesięciu lat realizujemy corocznie program, który nazywamy Idiom – to główna idea, która nadaje ton każdej edycji festiwalu. Pracujemy nad tym z dużym wyprzedzeniem, proponujemy temat kuratorowi, ale także w gronie naszego zespołu programowego staramy się w jakiś sposób rezonować z głównym hasłem. W tym roku roboczo nazwaliśmy Idiom „Wojna i pokój”. A następnie kurator Nástio Mosquito, z którym cały nasz zespół dyskutował przez półtora roku, albo nawet dłużej, zaproponował tytuł „Armia jednostki” – tłumaczył genezę hasła tegorocznego Idiomu dyrektor Malty, Michał Merczyński.