KONCERT ANI SŁOWA BEZ NAS! DONGURALESKO RAPUJE SNYDERA I DEBATA: O POTRZEBIE UTOPII / „ANI SŁOWA BEZ NAS”
Prodemokratyczna akcja ANI SŁOWA BEZ NAS jest częścią obchodów 30 rocznicy częściowo demokratycznych wyborów do Sejmu i Senatu RP w 1989 r. Finał miał miejsce 2 czerwca, kiedy to odbyła się debata o potrzebie utopii, premiera audiobooka książki Timothy'ego Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku" oraz koncert donGURALesko, który na zaproszenie Fundacji Malta przygotował specjalny utwór – „20”. Zwieńczeniem akcji „Ani słowa bez nas” jest neonowy napis WOLNOŚĆ oświetlający Plac Wolności.
Tydzień po wyborach do Europarlamentu i dwa dni przed obchodami 30. rocznicy pierwszych częściowo demokratycznych wyborów z 4 czerwca 1989 roku o kierunku, w którym zmierza dzisiejsza Europa porozmawiali dr Anna Materska-Sosnowska, prof. Radosław Markowski oraz raper donGURALesko.
Jak miałaby wyglądać dziś nasza utopia? Jak sprawić, żeby była równie atrakcyjna jak dystopijny populizm? Jak możemy zaangażować do tego sztukę?
Uczestnicy debaty skupili się na tym jak dzisiejsze społeczeństwo traktuje utopię i czy nadal uznawana jest za nierealny koncept dla idealistów. Przez zrezygnowanie z wiary w nierealny harmonijny świat, przeoczyliśmy moment, gdy rzeczywisty świat zamienił się w dystopię. Z tego powodu dużo łatwiej jest nam dzisiaj zaakceptować wydarzenia i zachowania osób, które jeszcze niedawno uznalibyśmy za niemożliwe.
Prelegenci zgodzi się, że utopia jest dzisiaj niezwykle potrzebna. Spojrzeli też na temat z innej strony: Niestety, dzisiaj utopią jest miłość, równość i braterstwo – mówiła ze smutkiem dr Materska-Sosnowska. – Dziwi mnie, że nie pochylamy się jako społeczeństwo nad kwestią chociażby ochrony zwierząt. Wyobraźcie sobie państwo, że podczas naszej konferencji wyginie kolejny gatunek. Wyginie i już. Nie będzie go. Tymczasem w kraju, który ma wielki problem z ekologią, nie ma ani jednej partii zielonych.
Przeczytaj więcej o debacie w artykule Gazety Wyborczej
Wieczorem tego samego dnia podczas koncertu na Placu Wolności, donGURALesko wykonał pierwszy raz na żywo utwór „20”, który powstał na podstawie eseju Snydera O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku, w ramach akcji „Ani słowa bez nas”.
W rozmowie z Gazetą Wyborczą opowiedział o pracy nad utworem: Książkę znałem, więc poszło szybko. Przełożyłem esej Snydera na podwórkowy song. I nagrałem też audiobook, na którym czytam całą książkę. Może taka forma trafi do ludzi, którzy nie czytają? Może ich nie znudzi, bo Gural czyta?
Przeczytaj więcej na stronie Gazety Wyborczej
„Weź odpowiedzialność za oblicze świata”, „Wspieraj słuszne sprawy”– lekcje, których udziela nam Timothy Snyder stanowią memento dla współczesnego świata. To dobry moment, aby pokazać, jakie znaczenie ma udział w absolutnie każdych wyborach.
Tekst napisany w grudniu 2016 roku i skierowany do obywateli Stanów Zjednoczonych. Jeśli odpowiada późniejszym wydarzeniom, potwierdza to tylko ogólną tezę, że warto czerpać naukę z historii w krytycznych momentach. Jeżeli niektóre argumenty brzmią znajomo, udowadnia to, jak ogromny jest mój intelektualny i moralny dług wobec polskich kolegów i przyjaciół – napisał Timothy Snyder we wstępie „Do polskiego czytelnika”.
Koncert rapera przyciągnął tłumy poznaniaków, dając tym samym nadzieję, że słowa piosenki „20” nie przejdą bez echa. Szczególnie młodzi powinni interesować się polityką i brać sprawę w swoje ręce. Każde społeczeństwo ponosi odpowiedzialność za swoje decyzyjne, dlatego też udział w wyborach jest tak ważny.
DonGURALesko w rozmowie z Dużym Formatem mówi też o patriotyzmie: Dla mnie patriota to ten, który płaci podatki, udziela się w wolontariacie, angażuje społecznie, a nie macha rozpalonymi żagwiami w marszach niepodległości. W Poznaniu modne jest zbieranie śmieci – to też element patriotyzmu. Dobrym pomysłem jest wegetarianizm, czy w ogóle nastawienie proekologiczne. Klasa polityczna wciąż wydaje się nie rozumieć, czym jest patriotyzm w czasach pokoju i zjednoczonej Europy. W Polsce wciąż szermuje się hadłami o śmierci za ojczyznę, co gorsza, życzy się śmierci wyimaginowanym wrogom.
„20” zainspirowane esejem Snydera, zasłynęło też z mocnego, języka charakterystycznego dla rapera. Michał Merczyński w wywiadzie dla Gazety Wyborczej zgadza się jednak z takim przekazem: To jego autorska wersja. I bardzo dobrze, że ostra. Uważam, że to jest ostatni dzwonek. Teraz jest moment kluczowy, albo zawrócimy z antydemokratycznej drogi, albo to się wywróci i pójdzie w gorszą stronę, jak na Węgrzech, w Rosji.
Po koncercie nad placem Wolności rozbłysnął neonowy napis WOLNOŚĆ. Kamil Kłopocki, będący pomysłodawcą neonu, tłumaczy swój wybór: w tak symbolicznym miejscu powinien pojawić się symbol permanentnego sprzeciwu wobec ataku na fundamentalne wartości – wolność, demokrację, równość, państwo prawa i prawa człowieka.
Przeczytaj więcej w artykule Gazety Wyborczej
---
Projekt finansowany jest ze źródeł Urzędu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
Projekt „Ani słowa bez nas” jest częścią obchodów 30-lecia obrad Okrągłego Stołu i wolnych wyborów w Polsce w ramach Święta Wolności i Solidarności 1-11 czerwca 2019 r.
Partnerami wydarzenia są: „Gazeta Wyborcza”, Wydawnictwo Znak, Estrada Poznańska, „Tygodnik Powszechny”, CK Zamek, Towarzystwo Kultury Stosowanej.
Patron medialny: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Poznań, Outdoor jest Cool! AMS