Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Plenerowe otwarcie Malty z Transe Express / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaPlenerowe otwarcie Malty z Transe Express / fot. Maciej Zakrzewski

Na dwie godziny ulice Poznania zamieniły się w salę operową! Widowiskowe otwarcie Malty należało do francuskiej grupy Transe Express. Po 26 latach Transe Express powrócił do Poznania z podniebnym widowiskiem Mobile Homme i kolorową paradą Divas. Razem z 5-metrowymi śpiewaczkami i bębniarzami z placu Wolności ruszyły tłumy poznaniaków. Na placu Adama Mickiewicza 29. edycję Malty oficjalnie otworzyli: Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania, szef Instytutu Francuskiego w Paryżu Pierre Buhler, Linda Marchetti, Dyrektorka Instytutu Francuskiego w Warszawie, Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce oraz dyrektor festiwalu Michał Merczyński z zespołem.

Po południu plac Wolności zamienił się w przestrzeń debat o edukacji. Przy 24 stołach rozmowy na 8 tematów przeprowadzili nauczyciele, uczniowie, rodzice i przedstawiciele samorządu. Od kwietnia takich spotkań zorganizowano oddolnie aż 150. Na Malcie odbył się finał i jednocześnie największa jak dotąd Narada Obywatelska o Edukacji! – Te stoliki mają chyba jakąś magiczną moc burzenia tych czasami sztucznie tworzonych murów i konfliktów – mówi nauczycielka Anna Schmidt-Fic. O polskim systemie edukacji, proteście z wykrzyknikiem i roli nauczyciela podczas pierwszego spotkania w ramach Forum rozmawiały legendy polskiego szkolnictwa, czynni pedagodzy i ich wychowankowie. Po spotkaniu odbyła się premierowa prezentacja raportu z Narad Obywatelskich o Edukacji. Zebrany materiał to zapis tysięcy wypowiedzi i wniosków, które pojawiły się w trakcie narad w całej Polsce, w odległych od siebie miejscach.