Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Dzień 1: budowanie placu Wolności, fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaDzień 1: budowanie placu Wolności, fot. Maciej Zakrzewski

W poniedziałek ruszyła budowa centrum festiwalowego na placu Wolności, do startu Malty pozostały 3 dni! Co w plenerowym domu kultury? Od rana Strefa frajdy dla najmłodszych i rozgrzewki dla ciała i duszy – niezależnie od wieku! W ciągu dnia rozmowy i spotkania z artystami, filozofkami, pisarzami czy aktywistkami. Wieczorem koncerty, spektakle, filmy i nocne silent disco! Na placu czynna będzie otwarta galeria sztuki dla działań Generatora Malta. Nie zabraknie cienia i zielonych przestrzeni do wypoczynku!

Festiwalową architekturę placu Wolności po raz kolejny zaprojektowało Atelier Starzak Strebicki. Co nowego w maltańskim miasteczku? W samym środku miasta, w myśl hasła grounding & earthing, kontakt z ziemią zostanie maksymalnie przybliżony. Na płaskim terenie placu Wolności powstaną zielone pagórki. W strefie chillu − hamaki, zielone poduchy, trawa, a także specjalna roślinna architektura jango.

Dzień na placu Wolności rozpoczynać się będzie rozgrzewkami, w programie: joga, tai chi, vouging, muay thai (tajski boks) oraz ori-tahiti (styl tańca z Tahiti, wyspy Polinezji Francuskiej), a także propozycje dla najmłodszych: aerobik w stylu Jane Fondy i acro joga. Od rana działać będzie baza zabaw dla dzieci − Strefa frajdy.

W ciągu dnia na placu Wolności sztuka na każdym kroku! Pomiędzy godziną 11:00 a 21:00 będzie można zobaczyć plenerowe wystawy Generatora Malta: Archive of Resistance – społeczne archiwum dokumentujące rewolucję egipską w 2011 roku; Instytut Obalania Wojen i Rozbrojenia Kultury im. Józefa Rotblata Jarosława Kozakiewicza i Krzysztofa Wodiczko czy bioinstalację Pokrzywa stworzoną przez studentów School of Form, Wydziału Biologii UAM oraz Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa „Inspekt”. Ponadto na placu liczne akcje performatywne, interwencje artystyczne i warsztaty – zarówno w ramach Generatora, jak i Idiomu.

W programie pobudki intelektualne. Codziennie o 17:00 na głównej scenie spotkania w ramach Forum, czyli rozmowy z pisarkami, filozofami, politolożkami, działaczami. Już 21 czerwca, pierwszego dnia festiwalu, Ostatni dzwonek, czyli dyskusje o edukacji. O godzinie 14:00 finał i jednocześnie największe spotkanie w ramach Narad Obywatelskich o Edukacji – tym razem rozmowy toczyć się będą przy 25 stolikach. O 16:00 na pokaz fizyczno-chemiczny, czyli 45 minut z naukami ścisłymi, zaproszą licealiści z grupy 200 Bez Bólu. O proteście z wykrzyknikiem, polskim systemie edukacji, roli nauczyciela porozmawiają legendy polskiego szkolnictwa, czynni pedagodzy i ich wychowankowie podczas spotkania w ramach Forum o godzinie 17:00. Gośćmi będą: Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka Babka od histy), Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Anna Schmidt-Fic, Krystyna Starczewska, 200 bez bólu. Spotkania transmitowane będą także na Facebooku Festiwalu Malta.

Wieczorami na scenie spektakle młodych twórców polskiego teatru – Kalifornia nieśmiertelni, Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi, Szukając Romea oraz Dziś są moje urodziny; koncerty – Kuba Więcek Trio, Polpo Motel gra Gawędę, Cinemaximiliaan oraz wyjątkowy koncert zespołu Sztylety dedykowany pamięci Krzysztofa „Wiki” Nowikowa. Specjalny program pod hasłem Manifesty przyszłości przygotował poznański Pawilon. Na zakończenie dnia – silent disco oraz plenerowe kino.

Na placu także kawiarnia, bar oraz strefa gastro: kanapki, frytki, churrosy, naleśniki, burgery i lody. Na słodko, wegetariańsko i z mięsem − dla każdego smaczne przekąski.