Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

fot. Rafał Piątek
Galeriafot. Rafał Piątek

Kalisz, Konin, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Poznań - doświadczeniami ze swoich miast przez najbliższe 2 miesiące będą dzielić się uczestnicy i uczestniczki 4. edycji Akademii Miasta.

Na pierwszym zjeździe porządkowaliśmy fakty dot. zmian klimatycznych z glacjologiem dr Jakubem Małeckim, analizowaliśmy jak różnie pojęcie antropocenu traktują nauki społeczne i zastanawialiśmy się jak przeskoczyć marazm towarzyszący myśli o katastrofie ekologicznej z dr. hab. Andrzejem W. Nowakiem. Podczas czytanek dyskutowaliśmy o ograniczeniach planety, urbanizacji natury i kapitałocenie. W filmie „Strażnicy Ziemi” o paryskim szczycie klimatycznym z 2015 roku mogliśmy zobaczyć negocjacje prowadzone na globalnym poziomie, poznać ukryte interesy ekonomiczne części państw, wysłuchać głosów wielu stron światowej dyskusji o zmianie klimatu.

Prof. Ewa Rewers opowiedziała o eko-podmiotach miejskich na przykładzie wody i ptaków. Tash Lisiecki (Exctinction Rebellion), Kalin Kalina (Miesiąc dla Klimatu), Agata Bargiel (Siostry Rzeki) i Józef Drzazgowski (Eko-Przyjezierze) podzielili się swoimi doświadczeniami aktywistycznymi, wiedzą klimatyczną i narzędziami, którymi pracują. Weekend zakończyliśmy spacerem z Wojtkiem Manią wzdłuż starego koryta Bogdanki, w której historii splata się wiele rzek i wątków: przyroda, człowiek, miasto, krajobraz, przemysł, architektura, ideologie i zmiany klimatu. Pyszne, wegańskie obiady serwował nam Karol Żukowski.

zdjęcia: Rafał Piątek