Miejsce zbiórki osób, które chcą wziąć udział w spacerze wzdłuż Bogdanki w ramach Akademii Miasta.
13.10.2019 (niedziela), 16:00
Start: ul. Estkowskiego na wysokości Starego Portu
Koniec: Park Sołacki (przy ul. Nad Wierzbakiem)
Orientacyjny czas: 2,5 h
Orientacyjna odległość: 4,5 km
Wstęp wolny
Rzeki przyciągały ludzi od tysięcy lat. Nad rzekami zbudowano miasta. Tak naprawdę bardzo trudno znaleźć miasto bez rzeki. To ona była źródłem energii, i to całkiem dosłownie. To przecież z rzek pochodziła siła napędzająca młyńskie koła, ale także niszcząca miasta podczas powodzi. Rzekami spławiano towary, którymi handlowano w innych miastach. Woda to także życie. Jest potrzebna roślinom, zwierzętom, ludziom. Kto ciągle nie wierzy, niech spojrzy na satelitarny obraz Nilu.
Przez wieki rzeki w miastach były: zasypywane, prostowane, wyginane, pogłębiane, zanieczyszczane, wpompowywane pod ziemię albo… nad ziemię. Człowiek wykazywał się wyjątkową kreatywność, by rzeki podporządkować miastu lub po prostu się ich pozbyć. Jednak czy tylko człowiek? Warto się zainteresować co wyprawiają nadwarciańskie bobry.
Spacer będzie opowieścią o jednej rzece – Bogdance. Wcale nie największej, jednak w jej historii splata się wiele rzek i wątków: przyroda, człowiek, miasto, krajobraz, przemysł, architektura, ideologie, a w końcu zmiany klimatu. To opowieść na miarę wieku internetu, bo te wszystkie hasła są wzajemnie zlinkowane i tworzą system, który charakteryzuje ciągła zmiana. Krótko mówiąc: panta rhei!
Spacerowi towarzyszyć będzie działanie performatywne Agaty Bargiel, członkini Sióstr Rzeki.
Spacer poprowadzi Wojtek Mania – geograf, ale taki od krajobrazu kulturowego. Zawodowo zajmuje się promocją turystyczną Poznania. Współautor przewodników turystycznych dla obcokrajowców. Niekonsekwentny zbieracz dźwięków. Po godzinach profesjonalny interpretator zdjęć lotniczych.
Spacer odbywa się w ramach programu Akademia Miasta i jest częścią projektu "Szkoła widza", finansowanego z budżetu Miasta Poznania.