Trwają zapisy na czwartą edycję interdyscyplinarnego kursu Akademia Miasta. Przez dwa miesiące grupa 25 uczestników będzie badać, poznawać, projektować i testować miasto – w tym roku z perspektywy „Ekologii relacji”. Wystarczy wypełnić formularz:
POBIERZ I WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Pierwszego dnia w ramach wykładów glacjologa dr. Jakuba Małeckiego, filozofa dr. hab. Andrzeja W. Nowaka i kulturoznawczyni prof. Ewy Rewers oraz wspólnych czytanek lekturowych poznamy perspektywę nauk przyrodniczych, humanistyki i studiów miejskich. Drugiego dnia spotkamy się z aktywistkami i aktywistami z różnych inicjatyw i organizacji z całej Polski m.in. Sióstr Rzeki, Eko Przyjezierza i Miesiąca dla Klimatu.
Wizja kryzysu klimatycznego zmienia sposób, w jaki myślimy o miejscu człowieka w świecie, o relacjach międzyludzkich i relacjach z innymi gatunkami. Jest impulsem, który przewraca utarte wyobrażenia na temat gospodarki, stabilnej przyszłości i życia społecznego. Przyroda, wystawiona poza nawias równań ekonomicznych, wraca pod postacią topniejących lodowców, huraganów, pożarów i susz. Planeta, doprowadzona do granic wytrzymałości, grozi załamaniem gospodarczym o niebezpiecznych skutkach. Mimo to nie widać woli globalnych i głębokich zmian ograniczających wpływ człowieka na klimat i biosferę.
W jaki sposób możemy przełamać ten impas? Jakie narzędzia - myślowe i praktyczne - będą nam do tego przydatne? Celem pierwszego zjazdu jest uporządkowanie pojęć i faktów oraz poznanie dyskursów i praktyk aktywistycznych dotyczących kryzysów klimatycznych i ekologicznych.
***
Akademia Miasta jest interdyscyplinarnym kursem dla artystek, aktywistów, edukatorek, badaczy – wszystkich zainteresowanych refleksją nad przyszłością miast wobec zmian klimatu oraz artystycznymi, edukacyjnymi i społecznymi działaniami dla ich ludzkich i nieludzkich mieszkańców. To edukacyjny program Fundacji Malta przygotowany przez Michała Czepkiewicza, Mateusza Nowackiego i Joannę Pańczak. Spotkania odbędą się pomiędzy 12 października a 8 grudnia w Poznaniu.
W trakcie pięciu weekendowych zjazdów uczestnicy będą spotykać się z naukowcami i twórczyniami, by poznawać, projektować i testować narzędzia oraz czytać i rozmawiać o relacjach miasta, natury i człowieka. Akademia to połączenie teorii z praktyką – w planach znajdują się zarówno wykłady, zajęcia warsztatowe, czytanki, pokazy filmowe, spacery oraz praktyczne działania w przestrzeni miejskiej. Sprawdź zagadnienia, które zostaną poruszone podczas spotkań.
Zakończeniem dwumiesięcznego kursu będzie stworzenie prototypów projektów dla przestrzeni publicznej, związanych z ekologiami relacji. Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta zostaną zrealizowane w 2020 roku. „Mozaika z pamięci” (2018) oraz „Kopernik na podsłuchu” (2019), zaprojektowane podczas dwóch poprzednich edycji, zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz wsparciu Fundacji Malta.