Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

„Imperium
Galeria„Imperium" Teatr Nowy w Poznaniu - Zofia Elwart, Krzysztof Wiki Nowikow, Anna Mierzwa, Michał Kocurek / fot. Bartłomiej Sowa

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego kompozytora, multiinstrumentalisty i aranżera Krzysztofa „Wiki” Nowikowa.

Muzyka Krzysztofa Wiki-Nowikowa budowała nastrój, wyzwalała emocje, inspirowała ruch. Zostanie na zawsze w naszych sercach.

Jego twórczość, jak i on sam, wielokrotnie gościli na Malta Festival Poznań: jako aranżer i kierownik muzyczny współtworzył z Tercetem Egzotycznym koncert finałowy Malty w 2010 roku, dwa lata później wraz z Justyną Szafran i zespołem Sztylety przygotował koncert Plugawe oko poety, jego kompozycji słuchaliśmy również podczas licznych spektakli teatralnych – m.in. Nibylandia Grupy Teatralnej Wikingowie oraz Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza (chor. Ewa Wycichowska) i Czterdzieści (chor. Jo Strømgren) Polskiego Teatru Tańca.

Spektakle teatralne i widowiska plenerowe z jego muzyką były wielokrotnie pokazywane i nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in.: The Best Director Award at Fadjr Festival Tehran oraz The fridge sell out, Edinburgh dla spektaklu Macbeth; Nagroda Czeskiej Telewizji na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym Złota Praga dla spektaklu baletowego Walk@ karnawału z postem; Nagroda specjalna VII Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie dla spektaklu Rzecze Budda Chinaski czy Złota Maska za najlepszą muzykę do spektaklu Miarka za miarkę w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Współpracował z wieloma twórcami i teatrami, np. Teatrem Biuro Podróży, Teatrem Nowym i Teatrem Polskim w Poznaniu. 23 marca na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie odbyła się premiera sztuki Gąska Nikołaja Kolady w reż. Pawła Szkotaka z muzyką Krzysztofa „Wiki” Nowikowa.

Rodzinie i bliskim artysty składamy najszczersze wyrazy współczucia.