Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Maltańscy Przyjaciele, Widzowie, Goście!

Już za 86 dni rozpocznie się Malta Festival Poznań. W dniach 21–30 czerwca spotkamy się znów w Poznaniu, aby doświadczać, rozmawiać, bawić się i być razem. W tym roku na festiwal zaprasza również Nástio Mosquito – kurator Idiomu „Armia jednostki / Army of the Individual”.

Nástio Mosquito to jeden z najbardziej wyrazistych i charyzmatycznych twórców pokolenia 30-latków w obszarze sztuk performatywnych i wizualnych. Porównuje siebie do kucharza mieszającego ze sobą wszelkie media i dyscypliny. Dlatego też mamy pewność, że program, który przyrządził dla nas wraz zaproszonymi artystami, przemieni Poznań w miejsce pełne wibrującej sztuki.

Tegoroczny Idiom „Armia jednostki” wyrasta z przekonania, że konflikt jest dziś siłą wyznaczającą dynamikę naszego życia. W wielu miejscach świata wojna toczy się w sposób niewidzialny. Dzielą nas płoty, mury, systemy, kategorie, które definiują nasze poczucie wolności i tożsamości. Choć jako Europejczycy przywykliśmy myśleć, że żyjemy w najbardziej pokojowych czasach, to globalna rzeczywistość przeczy temu poczuciu.

W ramach Idiomu Nástio Mosquito przedstawi w Poznaniu dwa premierowe projekty: happening audiowizualny z wideo dokumentujących moment narodzin człowieka (trwa nabór na stronie www.armyoftheindividual.com) oraz „No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.Us” – spektakl oddający hołd karaoke. Obejrzymy ponadto spektakle taneczne Alice Joany Gonçalves, Lisbeth Gruwez i Radouana Mrizigi, immersyjną instalację audiowizualną Vica Pereiry, przygotowaną przez Kelly Schacht specjalnie na Maltę akcję w przestrzeni publicznej oraz performatywną interwencję miejską Priscili Rezende. Podczas festiwalu odbędą się warsztaty taneczne uaktywniające ciała tłumów prowadzone przez Benjamina Abrasa, a także program filmowy obejmujący wybrane produkcje platformy Geração 80, która jest miejscem spotkań młodych angolijskich filmowców oraz pokaz filmów Li Rana, wschodzącej gwiazdy sztuki chińskiej. Każdy z zaproszonych artystów pochodzi z innego kontekstu kulturowego i społecznego, każdy z nich jest członkiem tytułowej „Armii jednostki”. Wszyscy po raz pierwszy pokażą swoje działania w Polsce.

  

Sceną dla Malty jest miasto. W tym roku Generator Malta szykuje się na pokój, który traktuje jako zadanie domowe, do odrobienia prywatnie, lokalnie i globalnie. Jego głównym celem będzie stworzenie lokalnego zaczynu myślenia o pokoju, nie jako o dawanym nam i odbieranym poczuciu bezpieczeństwa, ale jako przestrzeni permanentnego wypracowywania w każdym „tu i teraz” i przez każdego z nas. W programie m.in. performance kolektywu twórczego Army of Love, który przeprowadzi rekrutację do Armii Miłości, warsztaty muzyczne z raperem donGURALesko i wokalistką Karoliną Czarnecką, warsztaty breakdance i spektakl palestyńskiej grupy tancerzy Stereo 48, instalacja „858. Archiwum oporu” stworzona z setek filmów, tysięcy zdjęć i dokumentów przedstawiających protesty przeciwko reżimowi Mubaraka w Egipcie w 2011 roku. Nie zabraknie również dobrze znanych i lubianych przez maltańską publiczność generatorowych formatów: będziemy wspinać się na najwyższe budynki podczas Korony Poznania, tworzyć mapy sentymentalne (tym razem Naramowic, Wildy oraz Grunwaldu-Północ), a także kupować i pomagać podczas Poznańskiej Garażówki.

  

10 dni Malty będzie maratonem po różnorodnych ścieżkach. Program Idiomu i Generatora Malta przeplatać będzie się ze spektaklami teatralnymi (plenerowymi na placu Wolności oraz programem poznańskich teatrów) i tanecznymi stworzonymi przez Stary Browar Nowy Taniec (Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk).

Zapraszamy na spektakle młodych twórców polskiego teatru: Marii Dąbrowskiej, Jakuba Skrzywanka, Klaudii Hartung-Wójciak, Szymona Kaczmarka i Magdy Szpecht; na Forumowe dyskusje z udziałem m.in. Piotra Andrusieczko, Wojciecha Jagielskiego, Andrzeja Ledera, Janiny Ochojskiej i Katarzyny Wężyk; a także na koncerty i uwielbiane przez festiwalowiczów Silent Disco – w tym roku programowane przez Nástio Mosquito i Generator Malta. Malta na placu Wolności to również instalacje artystyczne, program Wolno Dzieciom, warsztaty kulinarne, joga. Dyskutując, tańcząc, działając twórczo i relaksując się z uważnością na innych, tworzymy miejską agorę.

  

Ważnym wydarzeniem będzie premiera spektaklu „Hańba” na podstawie powieści J. M. Coetzee’ego w reżyserii Macieja Podstawnego, stworzona w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Co na start? 29. edycja Malta Festival Poznań rozpocznie się kolorową paradą z akrobatami i muzykami, przygotowaną przez francuski zespół Transe Express z widowiskowym finałem. Afirmatywny pochód z 5-metrowymi kukłami, tancerzami, akrobatami i bębniarzami przejdzie głównymi ulicami miasta na plac Adama Mickiewicza. Finałem parady będzie nowa wersja „Mobile Homme” – spektaklu, który Transe Express zagrał na Malcie w 1992 roku – z bębniarzami i chórem wysoko nad głowami widzów.

  

Nástio Mosquito stwierdza: „nie bądź cool, bądź istotny […] a jeśli potrafisz być cool w sposób istotny, tym lepiej”. Dlatego uważamy, że festiwal to obszar, na którym możemy rozmawiać o sprawach poważnych, jednocześnie ciesząc się życiem, podczas licznych imprez w towarzystwie przyjaciół i gości. Nasz festiwal umożliwia szczególny rodzaj przeniesienia w czasie i przestrzeni, stwarzając sferę przeciwstawiającą się przemocy i wyobcowaniu, które tak często wyznaczają współrzędne naszego życia.

Serdecznie zapraszamy do bycia z nami w czerwcu w Poznaniu (21-30.06). Szczegóły programu znajdziesz w broszurze SAVE THE DATE. Całość programu zostanie zaprezentowana na konferencji prasowej w Warszawie (21 maja, Winosfera, ul. Chłodna 31) oraz w Poznaniu (22 maja, Fundacja Malta, ul. Ratajczaka 44). Bilety, akredytacje i karnety będą dostępne od połowy maja. Zachęcamy Cię do bycia na bieżąco z maltańskimi nowościami – o wszystkim informować będziemy na naszej stronie internetowej www.malta-festival.pl oraz social mediach: Facebook, Instagram.

Do zobaczenia w czerwcu!
Zespół Malta Festival Poznań