10 festiwalowych dni Malty, to niemal 300 wydarzeń, a w tym ponad 200 z bezpłatnymi wejściówkami i wolnym wstępem dla każdego. Równo miesiąc przed festiwalem, ogłaszamy cały program 29. edycji Malta Festival Poznań, który przygotuje z nami ponad 700 artystów z 15 krajów.
Zobacz program tegorocznego festiwalu.
Razem z kuratorem Nástio Mosquito zapraszamy na wydarzenia w ramach międzynarodowego programu performatywnego, czyli Idiomu „Armia jednostki / Army of the Individual”. On sam pokaże na Malcie dwa premierowe projekty – audiowizualny happening Waginokracja inspirowany momentem narodzin oraz najlepszą sesję karaoke świata No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig. Obejrzymy także spektakle taneczne Alice Joany Gonçalves, Lisbeth Gruwez i Radouana Mrizigi, immersyjną instalację audiowizualną Vica Pereiry, przygotowane przez Kelly Schacht specjalnie na Maltę interwencje artystyczne w festiwalowych lokalizacjach oraz akcję performatywną Priscili Rezende w samym centrum Poznania. Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty taneczne Benjamina Abrasa, a także program filmowy obejmujący wybrane przez Ery’ego Clavera produkcje angolskiej platformy Geração 80 oraz pokaz filmów Li Rana, wschodzącej gwiazdy sztuki chińskiej. Wszyscy po raz pierwszy pokażą swoje działania w Polsce.
Sceną dla Malty jest miasto. W tym roku Generator Malta szykuje się na pokój – przeczytaj tekst kuratorski Joanny Pańczak i Agnieszki Różyńskiej! W programie m.in. performance kolektywu twórczego Army of Love, który przeprowadzi rekrutację do Armii Miłości, warsztaty muzyczne z raperem donGURALesko i wokalistką Karoliną Czarnecką, warsztaty breakdance i spektakl palestyńskiej grupy tancerzy Stereo 48, instalacja 858. Archiwum oporu. W tym roku Korona Poznania odbywać się będzie wyjątkowo wieczorami, z zebranych historii mieszkańców i mieszkanek, powstaną mapy sentymentalne (tym razem Naramowic, Wildy oraz Grunwaldu-Północ), a Poznańska Garażówka po raz kolejny wesprze osoby z doświadczeniem uchodźczym!
Przeczytaj o programie tegorocznego Generatora Malta.
Wydarzenia Idiomu i Generatora przeplatać będą się ze spektaklami w poznańskich teatrach i programem Stary Browar Nowy Taniec, który w tym roku świętuje 15-te urodziny. Przeczytaj tekst kuratorski Joanny Leśnierowskiej. Ważnym wydarzeniem będzie premiera teatralna spektaklu „Hańba” na podstawie powieści J. M. Coetzee’ego w reżyserii Macieja Podstawnego, stworzona w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Co na start? 29. edycja Malta Festival Poznań rozpocznie się 21 czerwca o godz. 19:00 kolorową paradą z akrobatami i muzykami, przygotowaną przez francuski zespół Transe Express z widowiskowym finałem. Afirmatywny pochód z 5-metrowymi kukłami, tancerzami, akrobatami i bębniarzami przejdzie głównymi ulicami miasta na plac Adama Mickiewicza.
Na placu Wolności – otwarty dom kultury! Dzień rozpocznie się od wspólnych rozgrzewek (joga, tai-chi, vouging), a zakończy spektaklami młodych twórców polskiego teatru: Marii Dąbrowskiej, Jakuba Skrzywanka, Klaudii Hartung-Wójciak, Szymona Kaczmarka i Magdy Szpecht oraz koncertami: Kuba Więcek Trio, Polpo Motel gra Gawędę, Cinemaximiliaan oraz Sztylety. W nocy – silent disco! Po raz pierwszy za program odpowiada kurator Idiomu oraz Generator Malta. Nie zabraknie również obowiązkowych gości nocnej zmiany Malty, czyli trio NOS: Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska. W ciągu dnia zapraszamy na spotkania i dyskusje w ramach Forum. Malta na placu Wolności to również instalacje artystyczne, program Wolno Dzieciom czy warsztaty kulinarne. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Od wielu lat tradycją festiwalu są niebiletowane i plenerowe koncerty finałowe. Zawsze przyciągają tysiące poznaniaków i stają się ważnym wydarzeniem w życiu miasta. W tym roku zapraszamy na koncert, jakiego jeszcze na Malcie nie było! „Operetta! Żyjesz w Matrixie” będzie połączeniem operetkowo-musicalowej klasyki ze współczesnymi utworami ABBY, Maanamu czy Portishead.
Usłyszymy wspaniałych artystów, którzy wykonają najpiękniejsze, najbardziej lubiane utwory. Za aranżację repertuaru odpowiada w całości Mateusz Holak, utwory wykona Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego oraz artyści związani obecnie lub w przeszłości z poznańską sceną muzyczną, m.in. Justyna Szafran, Marta Mazurek, donGURALesko, Andrzej Donarski, Emose Katarzyna Uhunmwangho i sam Mateusz Holak. Oprawę wizualną koncertu stworzą społeczno-polityczne grafiki Alicji Białej.
Finałowy koncert odbędzie się 29 czerwca o godzinie 21:00 w samym sercu Poznania, przy ul. św. Marcin i ul. Skośnej – w miejscu, w którym powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego, który jest partnerem wydarzenia.
– Ironia, a przede wszystkim autoironia – to dwie najważniejsze cechy, których dziś nam brakuje. Brakuje nam dystansu do innych i samych siebie. Wszystkie te przymioty proszę koniecznie zabrać na ten koncert! Będą niezbędne! Mam nadzieję, że nasza Operetta trochę Was poruszy i trochę ucieszy! – zaprasza Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.
21 maja rozpoczęła się sprzedaż biletów, karnetów i akredytacji branżowych. Dostępne są również bezpłatne wejściówki. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.
Zapraszamy!