Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria

Poraz kolejny zapraszamy na wykład Latającego Uniwersytetu Demokracji, który odbędzie się w naszym biurze (ul. Ratajczaka 44, I piętro). Tym razem gościem spotkania pt. „Epidemia mowy nienawiści w Polsce” będzie prof. UW dr hab. Michał Bilewicz. Wykład odbędzie się w czwartek, 4 kwietnia 2019 r., o godz. 17:00.

Współczesne media przepełnione są mową nienawiści, która pozostaje de facto poza jakąkolwiek kontrolą. Dotyczy to szczególnie mediów społecznościowych, w których Polacy spędzają coraz większą część swojego życia. Wykład poświęcony będzie efektom ekspozycji na mowę nienawiści: Jak zmienia ona nas? Jak wpływa na nasze poglądy? Jak wpływa na życie i zdrowie mniejszości czy imigrantów?

Prof. UW dr hab. Michał Bilewicz to psycholog społeczny, profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Centrum Badań nad Uprzedzeniami – Zakładem Psychologii Stosunków Międzygrupowych. Jest też wykładowcą University of Delaware w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się badaniami uprzedzeń, dehumanizacji, dyskryminacji i stereotypizacji. Zastępca przewodniczącego Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, członek zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej (ISPP), wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Poza pracą naukową zajmuje się działaniami edukacyjnymi w ramach fundacji Forum Dialogu, której jest wiceprezesem.

W swoich badaniach koncentruje się na problematyce teorii spiskowych, uprzedzeń, konfliktu międzygrupowego, zagrożenia pozytywnej tożsamości społecznej i dehumanizacji, głównie na przykładzie ksenofobii, antysemityzmu i konfliktów etnicznych. Prowadzi badania dotyczące mechanizmów pojednania po ludobójstwie w Polsce, Niemczech, Armenii, Izraelu oraz Bośni i Hercegowinie. Interesuje go wpływ mechanizmów poznawczych i języka publicznego na wykluczanie mniejszości.

W 2018 r. prof. Bilewicz stał się ofiarą prawicowego hejtu po wykładzie, który wygłosił 13 marca 2018 r. w Muzeum Polin. W trakcie wykładu „Epidemie mowy nienawiści. Jak blisko Marca’68 jesteśmy?” prof. Bilewicz mówił o epidemii nienawiści w Marcu’68 oraz o tym, co dzieje się współcześnie.

Serdecznie zapraszamy!