Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria

Gośćmi trzeciego zjazdu Akademii Miasta będą Agnieszka Jelewska i Michał Krawczak – założyciele HAT Research Center oraz Przemysław Jasielski – artysta z nim związany. Podczas otwartego wykładu i artist talk opowiedzą o idei sztucznych natur jako archiwach Antropocenu. Wstęp wolny!

Jednym z niezwykle interesujących przykładów takich miejsc jest poznańskie jezioro Rusałka, na którym HAT aktualnie prowadzi badania. Miejsce to powstało bowiem jako efekt nazistowskiego planu, rozpoczętego w 1941 roku, stworzenia zaplecza rekreacyjnego dla ludności niemieckiej, przesiedlonej do Poznania. Dopełnieniem wykładu będzie artist talk Przemysława Jasielskiego, który spojrzy krytycznie m.in. na niewidzialny wymiar technologii w kształtowaniu naszych zachowań w relacji ze środowiskiem.

PLAN SPOTKANIA:

12:00–13:00
Agnieszka Jelewska, Michał Krawczak / HAT Research Center
wykład „Sztuczne natury jako archiwa Antropocenu”

Celem prezentacji jest zadanie pytań o możliwości tworzenia spektralnych archiwów i ich sprawczości w projektowaniu otwartych modeli wiedzy dla społeczeństwa. Tego typu archiwa są eksperymentalną metodą badania i dokumentowania miejsc powiązanych z granicznymi zdarzeniami konstruującymi społeczną i ekologiczna traumę. Zagadnienia te omówione zostaną na przykładzie projektów prowadzonych w ramach HAT Research Center wraz z interdyscyplinarną grupą naukowców i artystów. Omówione zostaną badania prowadzone wokół katastrofy w Czarnobylu i jej nieludzkich aktantów, jak i miejsc o charakterze sztucznych natur, będących efektem oddziaływań biopolitycznych, urbanistycznych i ekologicznych.

Przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania jest obszar jeziora Rusałka, powstałego jako efekt nazistowskiego planu, rozpoczętego w 1941 roku, stworzenia zaplecza rekreacyjnego dla ludności niemieckiej, przesiedlonej do miasta Poznania w Polsce.

Interesuje nas zatem, czy możliwe jest stworzenie archiwum na podstawie różnych szczątków, znaków, fragmentów zarówno ludzkich, jak i nieludzkich aktantów, mających swój dynamiczny, wibrujący, nieciągły status zawieszony między nekropolityczną przeszłością i nieokreśloną przyszłością. Stawiamy pytania o historyczną sprawczość archiwum jako medium, wymykającego się czysto ludzkiej formie wypowiadania traumy.

13:00–13:30
Przemysław Jasielski
artist talk

Wszystkie projekty Jasielskiego dyskutują ze współczesnymi definicjami technologii, nauki i ich wzajemnymi relacjami w kulturze post-technologicznej. Jego twórczość można rozpatrywać nie tylko w kontekście praktyk krytycznych, ale także jako próbę artystycznego prototypowania sztucznego życia, form sztucznej inteligencji, hybrydycznych ekosystemów w perspektywie biomimetyki i posthumanizmu. Artysta posługuje się warsztatem praktycznym, który z jednej strony wyrasta ze strategii projektowania krytycznego i spekulatywnego, a z drugiej wnosi utylitarne narzędzia inżynierskie i programistyczne.

Sztuka Jasielskiego niejednokrotnie kwestionuje też usprawnienia rozwoju technologicznego, celem tych działań jest krytyczna analiza o znaczeniu społecznotwórczym. Technologie stają się bowiem coraz bardziej niewidoczne, kształtując tym samym nasze mechanizmy zachowywania się w środowisku.

Spotkanie odbywa się w ramach programu Akademia Miasta i jest częścią projektu „Szkoła widza”, finansowanego z budżetu Miasta Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

***

Akademia Miasta jest interdyscyplinarnym kursem Fundacji Malta przygotowanym w tym roku przez Michała Czepkiewicza, Mateusza Nowackiego i Joannę Pańczak. Tegoroczna edycja jest już czwartą odsłoną programu, który tym razem odbywa się pod hasłem „Ekologie relacji”.

Wizja kryzysu klimatycznego zmienia sposób, w jaki myślimy o miejscu człowieka w świecie, o relacjach międzyludzkich i relacjach z innymi gatunkami. Jest impulsem, który przewraca utarte wyobrażenia na temat gospodarki, stabilnej przyszłości i życia społecznego. Przyroda, wystawiona poza nawias równań ekonomicznych, wraca pod postacią topniejących lodowców, huraganów, pożarów i susz. Planeta, doprowadzona do granic wytrzymałości, grozi załamaniem gospodarczym o niebezpiecznych skutkach. Mimo to nie widać woli globalnych i głębokich zmian ograniczających wpływ człowieka na klimat i biosferę.

Zakończeniem dwumiesięcznego kursu będzie stworzenie prototypów projektów dla przestrzeni publicznej, związanych z ekologiami relacji. Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta zostaną zrealizowane w 2020 roku. Mozaika z pamięci (2018) oraz Kopernik na podsłuchu (2019), zaprojektowane podczas dwóch poprzednich edycji, zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz wsparciu Fundacji Malta.