Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria

W ramach Nocy Muzeów odbędzie się premiera teledysku donGURALesko i Timothy’ego Snydera do utworu „20” – skomponowanego specjalnie, aby podkreślić znaczenie udziału w wyborach. Na placu Wolności zaparkuje czerwony autobus, który na tę jedną noc zamieni się w salę kinową. W jego wnętrzu, 18 maja od godziny 20:00 do 24:00, będzie można posłuchać utworu rapera, zobaczyć teledysk, dowiedzieć się więcej o akcji „Ani słowa bez nas” oraz o zbliżających się wyborach do Europarlamentu.

„Ani słowa bez nas” to utwór, teledysk, koncert, audiobook – wszystko na podstawie książki „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”. Raper donGURALesko i profesor Timothy Snyder mówią wspólnym głosem: „nie bądź posłuszny z góry”, „nie becz tak, jak inne owce”, „bierz świat w swoje ręce” i przypominają o konieczności udziału w absolutnie każdych wyborach.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Finał akcji zaplanowany jest na 2 czerwca – o g. 20:30 na placu Wolności odbędzie się koncert donGURALesko, a na budynku Arkadii rozbłyśnie neon z napisem „Wolność”. Raper nagrał także „O tyranii” w formie audiobooka, który będzie można bezpłatnie ściągnąć w dniu koncertu na stronach internetowych www.wyborcza.pl oraz www.malta-festival.pl. 2 czerwca odbędzie się również debata „Kierunek Europa – o potrzebie utopii” w Centrum Kultury ZAMEK z udziałem m.in. dr Anny Materskiej-Sosnowskiej, prof. Radosława Markowskiego, oraz donGURALesko. Rozmowę moderować będzie Michał Merczyński.

Wstęp wolny!
 

Timothy Snyder zachęca do głosowania

Inspiracją „Ani słowa bez nas” są myśli Timothy’ego Snydera z książki „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”. Historyk odwołuje się do przeszłości, mówi o konsekwencjach bierności i daje 20 lekcji, które musimy odrobić już dziś. – Weź odpowiedzialność za oblicze świata – napisał w 2016 roku, dziś zachęca do udziału w wyborach do Europarlamentu, dodając, że „głosowanie jest bardzo, bardzo łatwe”.

Przed nami 15. rocznica wejścia do Unii Europejskiej oraz 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu RP, 26 maja odbędą się wybory do Europarlamentu, a jesienią – wybory parlamentarne. To wiele okazji, aby głośno mówić o potrzebie głosowania.

Wspieraj system wielopartyjny i broń zasad demokratycznych wyborów. Póki możesz, głosuj w wyborach lokalnych i ogólnokrajowych – pisze w jednej z dwudziestu lekcji w „O tyranii”.

Timothy Snyder zachęca do głosowania, zobacz film!

Timothy Snyder to amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale, specjalista historii nowożytnego nacjonalizmu i historii Europy Środkowej i Wschodniej. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Uniwersytetem Harvarda.