Jak ma się wolność artystyczna w Polsce po 1989 roku? Czy rok 2015 stanowi w jej historii istotną cezurę? Co dalej z procesem Fundacji Malta wytoczonym Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Zapraszamy na Debatę Helsińską! W czwartek 11 lipca o godz. 18:00 razem Helsińską Fundacją Praw Człowieka porozmawiamy o wolności w sztuce, a także o próbach i skutkach jej ograniczania.
Fundacja Malta i Helsińska Fundacja Praw Człowieka zapraszają na otwartą debatę z udziałem Beaty Chmiel, prof. Ewy Łętowskiej, ks. Andrzeja Draguły, Michała Merczyńskiego, Katarzyny Kierzek-Koperskiej, którą poprowadzi Bogusław Deptuła.
Jakie są najczęściej stosowane mechanizmy ograniczania wolności w sztuce? Jak możemy się przed nimi bronić? Czy prawo i sądy są w tej walce naszymi sojusznikami? Jak bardzo populizm zagraża wolności kultury? Nad tymi pytaniami zastanowią się uczestnicy debaty wraz z publicznością. Przywołane zostaną też głośne wydarzenia z minionych miesięcy, jak niewypłacenie przyznanej dotacji festiwalowi Malta czy odwołanie Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. Pawła Machcewicza.
W debacie udział wezmą: Beata Chmiel – menadżerka kultury, współinicjatorka ruchu Obywatele Kultury; prof. Ewa Łętowska – profesor nauk prawnych, pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce; ks. Andrzej Draguła – dr hab. teologii, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, redaktor czasopisma „Więź”; Michał Merczyński – animator kultury, prezes zarządu Fundacji Malta i dyrektor Malta Festival Poznań oraz Nostalgia Festival Poznań; Katarzyna Kierzek-Koperska – Zastępczyni Prezydenta Poznania ds. ochrony środowiska, działalności gospodarczej i współpracy międzynarodowej, działaczka społeczno-kulturalna. Spotkanie poprowadzi Bogusław Deptuła – historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, autor licznych publikacji w dziedzinie sztuki, literatury i kulinariów.
Jesienią 2018 roku Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. praw kulturalnych profesor Karima Bennoune opublikowała raport, w którym zwróciła uwagę na wiele niepokojących zjawisk w Polsce, stwierdzając między innymi: „podejmowane w Polsce działania w kierunku ograniczenia finansowania oraz marginalizacji i uciszenia głosów sprzeciwu w kulturze i poglądów niezgodnych z historyczną i kulturową wizją obecnego rządu stanowią formę inżynierii kulturowej nastawionej na zmianę publicznego wizerunku Polski oraz przekształcenie i uproszczenie trudnej i złożonej historii tego kraju”.
Zapraszamy 11 lipca, w czwartek, o godzinie 18:00 do siedziby Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44, I piętro) – wstęp wolny. Debatę, organizowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Fundację Malta, będzie można oglądać w internecie – spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu HFPC na Facebooku.