Z przykrością informujemy, że warsztat oraz publiczne pokazy Benjamina Abrasa The Voice of the Voice in the Voice są odwołane.
Kwestie proceduralne związane z przynależnością do terytorium danego kraju, obywatelstwem i wynikającymi z tego przywilejami oraz ograniczeniami regulują nasze życie, pracę, możliwości. Najczęściej nie mamy na nie wpływu, a ich dynamika jest kwestią przypadku. O tym także rozmawiamy – poprzez dyskusje, projekcje filmowe, happeningi i akcje społeczne – w wielu momentach tegorocznego festiwalu Malta. Chcemy uwrażliwić nas samych, zbyt często skupionych na małym kawałku terytorium, na którym żyjemy, na złożoność otaczającego świata: z jednej strony będącego areną wojen, z drugiej strony, w czasie pokoju, regulującego życie społeczne poprzez normatywne, czasem opresyjne struktury.
Utrudniona mobilność artystów, problemy z uzyskaniem wiz, nieustająca potrzeba legitymizacji własnych działań, ograniczenia ekspresji i wolności w ponadnarodowej, międzyludzkiej współpracy są obecnie coraz większym problemem. W świetle nadchodzącego Brexitu, trwających w wielu miejscach świata konfliktów politycznych i konfliktów zbrojnych (np. na Bliskim Wschodzie), napiętych albo nieistniejących stosunków dyplomatycznych między państwami, narastającej przemocy wewnętrznej w krajach takich jak Brazylia, coraz częściej słyszymy o sytuacjach anulowanej współpracy kulturalnej, utrudnieniach w dopełnieniu procedur lub braku wsparcia artystów. Uważamy, że jako „członkowie życzliwych społeczności” (do bycia którymi wzywa nas kurator tegorocznego Idiomu „Armia Jednostki” Nastio Mosquito) powinniśmy głośno o tym mówić, wspierać artystów organizacyjnie i ludzko, budować na ten temat świadomość społeczną i poszerzać wspólne pole empatii.
Zespół Malta Festival Poznań