Projektujemy pierwszy na Naramowicach naturalny plac zabaw. Zapraszamy dzieci i ich opiekunów do wspólnej pracy nad projektem w ogrodzie przy ul. Lotaryńska 6: Mikro Dom Kultury. Cykl 4 bezpłatnych warsztatów poprowadzą specjalistki: Maja Brzozowska-Brywczyńska – socjolożka, tłumaczka, ekspertka ds. przestrzeni miejskiej dla dzieci i Jola Starzak – architektka i urbanistka, założycielka Atelier Starzak Strebicki.
DLA KOGO?
dzieci 5-12 LAT*
*Jeśli chcecie wziąć udział w warsztatach napiszcie do nas na facebooku lub wyślijcie mejla na adres:
mateusz.nowacki@malta-festival.pl
CO I JAK?
Zaprojektujcie z nami pierwszy na Naramowicach naturalny plac zabaw! Zapraszamy dzieci i ich opiekunów do wspólnej pracy nad projektem w ogrodzie przy ul. Lotaryńskiej 6 (Mikro Dom Kultury). Podczas cyklu 4 warsztatów z ekspertkami porozmawiamy o tym, jakiego miejsca potrzebujemy, zastanowimy się, jak to zrobić, z pomocą zaprzyjaźnionych architektów zaprojektujemy prototypy i przygotujemy przestrzeń, żeby na wiosnę cieszyć się nowym magicznym miejscem na Naramowicach.
KIEDY?
Mikro Dom Kultury, ul. Lotaryńska 6
16.10.2019 (ŚRODA), GODZ. 17:00
19.10.2019 (SOBOTA), GODZ. 11:00
WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE
UWAGA: Daty kolejnych spotkań ustalimy na pierwszych warsztatach. W razie niepogody zajęcia odbędą się w domku.
DLACZEGO?
Place zabaw bywają różne: ładne, brzydkie, duże, małe, nudne i wciągające. Za rzadko jednak bywają naturalne. Co to znaczy? Naturalny plac zabaw to miejsce, w którym podstawowym materiałem budowlanym jest sama natura, ale nie chodzi tu tylko o zieleń (choć w naszych opatulonych smogiem miastach, każdy zadrzewiony skwer jest na wagę złota!). To także ziemia (naturalna nawierzchnia, wały, górki, piaskownice), kamienie (murki, ścieżki), drewno (zwaliste kłody, patyki, pieńki), woda (do błotnej kuchni pod gołym niebem), ogień (jesienne ogniska!). Przede wszystkim jednak naturalny plac zabaw sprzyja wyobraźni, pozwala wymyślać własne światy, daje wytchnienie i spokój. Takie miejsce właśnie chcemy stworzyć przy Mikro Domu Kultury, wykorzystując potencjał otaczającego go ogrodu. Jest dla nas przy tym oczywiste, że ciężko będzie je dobrze zaprojektować bez pomocy tych, którzy będą z niego potem korzystać. Mowa o okolicznych dzieciakach i ich rodzicach, czyli o Was!
KTO?
MAJA BRZOZOWSKA-BRYWCZYŃSKA – socjolożka, tłumaczka, ekspertka ds. przestrzeni miejskiej dla dzieci. Adiunkt w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej Instytutu Socjologii UAM. Od lat fascynuje się architekturą placów zabaw. Dlatego też w pracy naukowej i działalności społecznej zajęła się obserwacją i analizą różnorakich form obecności dzieci w przestrzeniach publicznych oraz dziecięcą partycypacją w ich projektowaniu. Współtworzy projekty artystyczne i społeczne, między innymi Wolno Dzieciom z Fundacją Malta czy Urban Design Wilda z Fundacją SPOT.
JOLA STARZAK – architektka i urbanistka, założycielka Atelier Starzak Strebicki. Od 2013 roku wykłada w School of Form. Jest współautorką koncepcji aranżacji przestrzennej Generatora Malta na placu Wolności. Obecnie pracuje nad projektami z dziedziny projektowania wnętrz, architektury oraz urbanistyki w Polsce, Belgii oraz na terenie Niemiec.
Wydarzenie dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Poznania.