Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria

Debata, koncert, premiera audiobooka − 2 czerwca w Poznaniu odbędzie się finał akcji „Ani słowa bez nas”, w której raper donGURALesko i profesor Timothy Snyder mówią wspólnym głosem: „nie bądź posłuszny z góry”, „nie becz tak, jak inne owce”, „bierz świat w swoje ręce”.

2 czerwca
Premiera audiobooka „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” do pobrania bezpłatnie na stronach: malta-festival.pl oraz wyborcza.pl
g. 16:00 – debata „O potrzebie utopii”: dr Anna Materska-Sosnowska, prof. Radosław Markowski, donGURALesko – CK Zamek
g. 20:30 – koncert donGURALesko – plac Wolności

Raper donGURALesko, na zaproszenie Fundacji Malta, przygotował specjalny utwór zatytułowany „20” na podstawie eseju profesora Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”, w której historyk charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne. 18 maja podczas Nocy Muzeów odbyła się premiera utworu i teledysku, 2 czerwca Fundacja Malta wraz z Urzędem Miasta Poznania, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Starostwem Poznańskim zapraszają do wspólnego świętowania 30. rocznicy wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Podczas debaty i koncertu chcą szerzyć wartości europejskie – demokrację, wolność słowa, odpowiedzialność obywatelską.

O kulisach „Ani słowa bez nas” i o planach na 2 czerwca, podczas cyklicznego streamingu „Malta NA ŻYWO”, opowie Michał Merczyński, prezes Fundacji Malta i pomysłodawca akcji. Transmisja odbędzie się w czwartek, 30 maja, o godzinie 11:30 na profilu Facebook Festiwal Malta

O potrzebie utopii: dr Anna Materska-Sosnowska, prof. Radosław Markowski, donGURALesko – debata w CK Zamek 

Tydzień po wyborach do Europarlamentu i dwa dni przed obchodami 30. rocznicy pierwszych częściowo demokratycznych wyborów z 4 czerwca 1989 roku o kierunku, w którym zmierza dzisiejsza Europa porozmawiają dr Anna Materska-Sosnowska, prof. Radosław Markowski, raper donGURALesko podczas debaty „O potrzebie utopii”. Jak miałaby wyglądać dziś nasza utopia? Jak sprawić, żeby była równie atrakcyjna jak dystopijny populizm? Jak możemy zaangażować do tego sztukę?

W rozmowie wezmą udział: dr Anna Materska-Sosnowska – politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych; prof. Radosław Markowski – socjolog, politolog, nauczyciel akademicki i publicysta, profesor nauk społecznych, specjalista w zakresie porównawczych nauk politycznych i analizy zachowań wyborczych; donGURALesko – raper i producent muzyczny, poznaniak. W swoich tekstach nawiązuje do tematyki uchodźczej oraz do lokalnego patriotyzmu i przywiązania do rodzinnego miasta. Spotkanie, które poprowadzi Michał Merczyński, rozpocznie się o godzinie 16:00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek – wstęp wolny.

donGURALesko rapuje Snydera – koncert na placu Wolności

O godzinie 20:30 na placu Wolności w Poznaniu odbędzie się koncert donGURALesko, który będzie zwieńczeniem akcji „Ani słowa bez nas” oraz okazją do świętowania 30. rocznicy wyborów z 1989 roku. Wśród utworów, które zagra donGURALesko znajdzie się kawałek „20” z najnowszej płyty rapera „Latające ryby”.

W tym samym czasie na budynku Arkadii na placu Wolności przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Starostwa Poznańskiego „włączą” neon z napisem „Wolność”. Wstęp na koncert jest wolny.

Posłuchaj „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” – pobierz bezpłatny audiobook

Esej amerykańskiego historyka Timothy’ego Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” stał się inspiracją i główną myślą „Ani słowa bez nas”. W ramach akcji powstał nie tylko utwór „20”, donGURALesko nagrał audiobook, który będzie można pobrać 2 czerwca.

„Niniejszy tekst napisany w grudniu 2016 roku i skierowany do obywateli Stanów Zjednoczonych. Jeśli odpowiada późniejszym wydarzeniom, potwierdza to tylko ogólną tezę, że warto czerpać naukę z historii w krytycznych momentach. Jeżeli niektóre argumenty brzmią znajomo, udowadnia to, jak ogromny jest mój intelektualny i moralny dług wobec polskich kolegów i przyjaciół” – napisał Timothy Snyder we wstępie „Do polskiego czytelnika”.

Premiera audiobooka donGURALesko „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” będzie miała miejsce w czasie trwania koncertu na placu Wolności. Zostanie udostępniony na stronach internetowych www.wyborcza.pl oraz www.malta-festival.pl (do pobrania za darmo).