Kurator na scenie, Sanatorium na stadionie E. Szyca – podsumowujemy szósty dzień festiwalu
Na stadionie im. Edmunda Szyca podglądaliśmy naturę podczas wczorajszego HD Live Nature Streaming. Projekt Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek był próbą zbadania efektu psychologicznego, prowadzącego do utraty relacji z przyrodą. Opuszczony stadion, dzięki Annie Siekierskiej zamienił się w Sanatorium dla wszystkich istot, gdzie roślinność będzie rozwijała się przy niewielkiej ingerencji człowieka.
Idiom trwa – na poznańskich scenach zobaczyliśmy już siedmioro artystów zaproszonych do Poznania przez kuratora w ramach zagranicznego programu Malty. Wczoraj w Dragonie odbył się pierwszy z trzech pokazów No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig Nástio Mosquito oraz solo taneczne Lisbeth Gruwez It’s going to get worse and worse and worse, my friend. Oba spektakle można zobaczyć również dzisiaj – czytaj w dalszej części newslettera.
Na placu Wolności zwróciliśmy się ku przyszłości. O wojnach XXI wieku rozmawiali gen. Jarosław Stróżyk, Łukasz Kamieński i Agata Kaźmierska, a własną wizję kształtującej się już teraz rzeczywistości zamanifestowali performerzy biorący udział w międzypokoleniowym projekcie Manifesty przyszłości organizowanym przez Pawilon.
B-boy jam session na placu Wolności
Spontaniczny występ palestyńskich tancerzy z grupy Stereo 48 i poznańskich b-boyów ze szkoły tańca Tabasco Break Rabels porwał tłumy na placu Wolności. Do pojedynku tanecznego dołączyli też uczestnicy warsztatów Space of Expression. Wielki finał zajęć breakdance’owych – Peace for Homework – zobaczymy w piątek na pomniku Armii Poznań o 20:00, gdzie wspólnie z młodzieżą, Karoliną Czarnecką i donGURALesko zatańczą, zarapują i zaśpiewają podczas show pełnego pokojowej energii.
Świat po apokalipsie – dziś teatralna premiera Hańby
Historię o świecie po apokalipsie: po apokalipsie apartheidu, po apokalipsie komunizmu, po apokalipsie kapitalizmu, po apokalipsie terroryzmu, po apokalipsie XXI w. opowiedzą aktorzy teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach podczas Hańby. Premiera spektaklu w reżyserii Macieja Podstawnego już dzisiaj o 19:00 w hali nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich, wejście na spektakl od ulicy Głogowskiej, brama numer 10. Twórczość Coetzee’ego po raz trzeci pojawi się w festiwalowym repertuarze (w 2012 roku sięgnęli po nie Maja Kleczewska i Kornel Mundruczó).
W tym roku Podstawny, który swoją artystyczną misję definiuje jako wysyłanie obywatelskich donosów na rzeczywistość, pokaże postapokaliptyczną wizję świata rażących niesprawiedliwości. Przemocowe relacje pomiędzy ludźmi a zwierzętami, kobietami a mężczyznami, bogatymi – biednymi, swoimi – obcymi zostaną osadzone w kontekstach współczesnego społeczeństwa oraz społeczeństwa żyjącego w świecie Mad Maxa. Spektakl jest koprodukcją festiwalu Malta i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
– „Hańba” przekracza nasze wyobrażenie – i w ten sposób może nas czegoś nauczyć – opowiada Maciej Podstawny podczas wywiadu dla festiwalu Malta – Pokazuje świat, który może być naszym doświadczeniem za kilka lat, jeśli czegoś nie zrobimy. Czegoś nie zatrzymamy. Zachęcamy do lektury artykułów o Hańbie autorstwa Macieja Podstawnego, Doroty Semenowicz i Andrzeja Ledera opublikowanych w magazynie festiwalowym.
Podczas festiwalu Malta, spektakl zostanie wystawiony 27, 28 i 29 czerwca. Premiera Hańby w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się 7 września.
Czwartek: kolejna sesja karaoke z Nástio Mosquito, biesiada na Wildzie, teatr i silent disco na placu Wolności
Wczoraj, dziś i jutro Nástio Mosquito i jego najlepsze na świecie karaoke! Na Wildzie spacerować będziemy śladami mapy społecznej z Barbarą Prądzyńską, a wieczorem w plenerowym domu kultury na placu Wolności – wystawa, koncert performatywny i spektakl teatralny.
Przed nami jeszcze dwie odsłony spektaklu-koncertu Nástio Mosquito No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig – dzisiaj o 19:00 w Scenie pod Minogą i jutro o 22:30 w CK Zamek. Autoironiczny występ artysty to kolejny po Waginokracji prowokacyjny manifest podejmujący grę z oczekiwaniami odbiorców. Prawdę o przemocy, jaką mogą nieść słowa, zdemaskowała Lisbeth Gruwez spektaklem It’s going to get worse and worse and worse, my friend, ukazując swoim tańcem niebezpieczną siłę przemówień. Artystkę można zobaczyć również dziś o 19:00 w CK Zamek. Bilety na spektakle są nadal dostępne. Przypominamy, że w Pawilonie – do 29 czerwca – można oglądać wielkoformatową wystawę hiszpańskiego artysty Vica Pereiró The Dust Bowl.
O 17:00 wraz z Barbarą Prądzyńską wyruszymy na performatywny spacer po Wildze, wędrując ścieżkami mapy społecznej. Wilda, to miejsce wielu narracji i wielu czasoprzestrzeni, w którym splatają się historie cygańskich taborów, robotników z zakładów Cegielskiego oraz współczesnych mieszkańców. Aktywistka poprowadzi nas spod Pomnika Ofiar Obozu Pracy dla Żydów w Poznaniu (ul. Królowej Jadwigi 51) przez przestrzeń zetknięcia pamięci zbiorowej z osobistymi narracjami. Całość zakończy się biesiadą na wildeckim RODzie oraz koncertem grupy PAN GAR, który zabierze nas w polsko-gruzińską podróż muzyczną.
W trakcie festiwalu, odpowiedzi na pytanie: „jak w rzeczywistości ogarniętej chaosem budować pokój?” poszukują aktywiści z poznańskich liceów w ramach cyklu Pokojowy narzędziownik. Dziś na placu Wolności działania grupy Młoda kultura: wystawa fotografii nawiązujących do światowych konfliktów – wernisaż o 19:00 na placu Wolności – oraz o 20:00 performatywny koncert.
Po muzycznym występie, na scenie rozegra się pojedynek z wielką shakespeare'owską, narracją. O 21:30 razem z artystami, amatorami i kulturystami poszukamy odrzuconych portretów Romea. Oś spektaklu Szukając Romea stanowi sytuacja castingu, w której kandydaci do roli słynnego kochanka dekonstruują klasyczną historię, daremnie próbując zdobyć serce nieśmiałych Julii. Błyskotliwy żart sceniczny w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak był prezentowany podczas ostatniej edycji festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w nurcie Wkurzone na Szekspira.
– Wyobrażam sobie kogoś zarzucającego przedstawieniu brak odkrywczości czy posługiwanie się schematami. Tylko co z tego, jeśli udało się w imponujący sposób znaleźć takie proporcje, że spektakl „gra i buczy”, pozostawiając większość polskich kabaretów daleko w tyle?” – recenzował Jan Karow dla e-teatr.pl.
Dzień zakończymy silent disco! O 23:00 za konsolą stanie kolektyw Młoda Kultura z cyklu Pokojowy narzędziownik. Pozostałe dwa kanały muzyczne należeć będą do DJ Elviry – odnajdującego się w eksperymentalnych odmianach techno i house – oraz duet Bromance – dobrze znanego poznańskiej publiczności, tworzonego przez Andrzeja Pakułę i Mikołaja Ludwika. Razem proponują muzykę w stylu techno i dance.
Szykujemy się na finał! Trwają próby do Operetty
Muzycy finałowego koncertu dotarli do Poznania. Od wczoraj trwają próby do Operetty! Żyjesz w Matrixie. Do artystów dołączył Michał Kocurek – aktor i piosenkarz znany poznańskiej publiczności z Teatru Nowego, szykuje specjalną arię dla publiczności.
Aranżerem muzycznego finału Operetta! Żyjesz w Matrixie jest Mateusz Holak, na finałowej scenie stanie raper donGURALesko, Andrzej Donarski, aktorki i piosenkarki o niezwykłych barwach i skalach głosu, pochodzące z różnych pokoleń: Justyna Szafran, Emose Katarzyna Uhunmwangho i Marta Mazurek, a także Michał Kocurek – solista i aktor Teatru Nowego w Poznaniu. Nie zabraknie również klasyki – Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego.
Wizualną oprawę muzycznego finału stworzyła Alicja Biała, polsko-duńsko-brytyjska artystka sztuk wizualnych. W 2017 roku artystka współtworzyła projekt Mur w ramach festiwalu Malta, ostatnio jej grafiki zilustrowały książkę Marcina Świetlickiego Polska. Wiązanka pieśni patriotycznych, a wielkoformatowy projekt Totemy można oglądać w Przystani Sztuki pomiędzy Bałtykiem a Concordią Design. Jej twórczości towarzyszy ironia, a przede wszystkim autoironia, które staną się główną gwiazdą muzycznego finału!
Finałowy koncert będzie połączeniem operetkowo-musicalowej klasyki ze współczesnymi utworami ABBY, Maanamu czy Portishead. To wszystko w miejscu, w którym powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego. Zapraszamy 29 czerwca o godzinie 21:00 na róg ulicy Skośnej i św. Marcina.