Najbardziej muzyczny z teatralnych festiwali przedstawia mieszankę stylów, osobowości i społecznego zaangażowania. Na placu Wolności i w poznańskim plenerze muzyczne wariacje na temat pokoju. Nie zabraknie polskich legend i międzynarodowych nowości, silent disco uświetni armia DJ-ów zaproszonych przez kuratora Idiomu, a na muzyczny finał – między innymi Mateusz Holak, Justyna Szafran oraz Partytura dla pokoju ponad granicami. Usiądź z nami, posłuchaj i stań się częścią wielu, dla których pokój ma niezwykłe znaczenie!
Na scenie placu Wolności cztery koncerty: w pierwszy dzień festiwalu rozbrzmi Egged On by Music międzynarodowej inicjatywy kulturalnej i platformy filmowej Cinemaximiliaan. Mieszanka popu, jazzu, rocka i wpływów orientalnych stanie się niespotykaną ścieżką dźwiękową do niemego filmu Egged On z 1926 roku. Drugiego dnia: Kuba Więcek Trio – saksofon altowy, kontrabas, mocno osadzona perkusja, a wszystko okraszone elektronicznym brzmieniem. Dziennikarz muzyczny Piotr Metz nazwał najnowszy album grupy idealną ścieżką dźwiękową otaczającej nas rzeczywistości.
Plugawe oko poety – 7 lat temu we wrocławskim Teatrze Capitol, 25 czerwca na maltańskiej scenie! Koncert grupy Sztylety będzie sentymentalną podróżą po twórczości poetów wyklętych. Charles Bukowski, Allen Ginsberg, Pier Paolo Pasolini, Gottfried Benn, W. H. Auden zostaną na nowo przedstawieni przez Cezarego Studniaka, Justynę Szafran i Marcina Ożoga. Na placu, 28 czerwca, Polpo Motel Gra Gawędę zahipnotyzuje publiczność swoją zimnofalową stylistyką, zderzeniem surowego brzmienia syntezatorów, brudem vintage’owych automatów perkusyjnych i ekspresyjnym wokalem Olgi Mysłowskiej oraz Daniela Pigońskiego. Wśród swoich inspiracji muzycy wymieniają elektronikę lat 80., filmy Davida Lyncha i estetykę campu. Krytyk Michał Mendyk określił Polpo Motel połączeniem Kraftwerku z Antony and the Johnsons.
22 czerwca, na parkingu pod placem Wolności, Evgenia Klemba i Dawid Dąbrowski wygenerują na żywo dźwięki połączone z wielokanałową projekcją wideo, tworząc Repetycje. Młoda kultura pokoju, 27 czerwca przedstawi performance muzyczny w ramach Pokojowego Narzędziownika – młodzieżowej inicjatywy Generatora Malta.
Wieczorną porą, 29 czerwca tradycyjne Café-chantant, które wypełni plac Wolności śpiewem, dźwiękami pianina i gwarem rozmów. W repertuarze znane i lubiane utwory, na stolikach śpiewniki dla gości, a na scenie miejsce na spontaniczne propozycje. Podczas „kawiarni ze śpiewem” artystyczny kolektyw Łaski wykona po raz kolejny Nowy śpiewnik patriotyczny, w którym teksty niepodległościowych piosenek zostały wypełnione kobiecością, tworząc herstoryczną perspektywę. Całość poprowadzi Radosław Mateja.
Muzyka dotrze także na Grunwald, Naramowice i Wildę. Na zakończenie każdego z trzech sentymentalnych spacerów po poznańskich osiedlach – koncert! Na Grunwaldzie już 16 czerwca zagra ABC przygody. Między blokami rozbrzmiewać będą na powrót Zdzisława Sośnicka, Halina Frąckowiak i Skaldowie. Wszystko trzeszczące, winylowe i sentymentalne. Do zobaczenia na dyskotece! 23 czerwca Karolina Czarnecka wyczaruje sąsiedzkie spotkanie – mikro koncert w ogrodzie Mikro Domu Kultury przy ul. Lotaryńskiej 6 będzie muzyczną historią Solarium 2.0 naramowickiej mapy sentymentalnej. 27 czerwca, na wildeckim ROD-zie, legendarny duet Duel Top rozkołysze i rozczuli największymi przebojami i szlagierami polskiej muzyki rozrywkowej. W Republice Sztuki Tłusta Langusta, 22 czerwca zagra Morga.
30 czerwca wielki finał 10-dniowych propokojowych działań! W otwartej przestrzeni Cytadeli wykonana zostanie Partytura dla pokoju: skomponowana przez Dawida Dąbrowskiego i realizowana przez międzynarodowy zespół. Zagrają muzycy z Indii, Polski, Ukrainy, Rosji i Gruzji. Podczas wspólnej medytacji i koncertu, uczestnicy usłyszą flet, gitarę, syntezator modularny, głos, pianoskrzypce, harmonium i tablę. Każdy będzie mógł śledzić wędrówkę dźwięków na osobistym, dopracowanym graficznie wydruku Partytury.
Operetta! Żyjesz w Matrixie – zatańcz z nami kankana
Muzyka połączy utalentowanych wykonawców, najbardziej lubiane piosenki, wiele stylów muzycznych, a co ważniejsze: ironię oraz autoironię. To wszystko w miejscu, w którym powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego.
Aranżerem muzycznego finału Malty jest Mateusz Holak – mimo młodego wieku, rozpoznawalny wśród szerokiego grona otwartego na muzykę alternatywną i sztukę wizualną. Na finałowej scenie stanie donGURALesko – polski raper i producent muzyczny. Aktorka i piosenkarka, Justyna Szafran po raz kolejny! Znana z klasycznych i sentymentalnych aranży piosenek aktorskich, na stałe związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Emose Katarzyna Uhunmwangho, piosenkarka i aktorka o niezwykłej barwie i skali głosu, przedstawi na scenie utwór o równie wyjątkowej historii. Andrzej Donarski, od 1983 roku związany z zespołem MR. ZOOB, znanym z legendarnej piosenki wszystkich fanów rocka: Mój jest ten kawałek podłogi. Marta Mazurek, gwiazda filmu Córki dancingu w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Nie zabraknie również klasyki! Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego wykona na nowo dobrze znane przeboje muzyki operetkowej.
Całe przedsięwzięcie zilustruje Alicja Biała, polsko-duńsko-brytyjska artystka sztuk wizualnych. Jej twórczości towarzyszy ironia, a przede wszystkim autoironia, które staną się główną gwiazdą muzycznego finału! To najważniejsze cechy, których dziś nam brakuje. Brakuje nam dystansu do innych i samych siebie. Wszystkie te przymioty proszę koniecznie zabrać na ten koncert! – Michał Merczyński zaprasza do wspólnego finału festiwalu Malta.
Poznaj artystów finałowch! Na zakończenie zaproszeni muzycy zagrają, zaśpiewają i zatańczą Kankan – ta ta ta ta ta ta… Zapraszamy!
Niech zawirują noce! – międzynarodowe silent disco
Po zmroku plac Wolności zamieni się w festiwalowy klub silent disco! Zagrają: legendarne trio NOS i poznańscy DJ-e, a także, po raz pierwszy artyści i artystki zaproszeni przez Generator Malta oraz portugalscy DJ-e zaproszeni przez kuratora Idiomu, Nástio Mosquito.
21 czerwca w klubie festiwalowym zagrają portugalscy DJ-e zaproszeni przez Nástio Mosquito: między innymi Dj Riot – jeden z założycieli portugalskiej grupy elektronicznej, Buraka Som Sistema, która w 2007 wydała Sound of Kuduro z udziałem M.I.A. Wspólnie z grupą zagrał m.in. na Glastonbury Festival oraz Roskilde Festival. Obok niego za konsoletą stanie Dj Kronic – australijski producent, dj oraz autor licznych piosenek i remixów m.in. Lady Gagi, Jennifer Lopez, R. Kelly czy Enrique Iglesias’a. Jego najbardziej znaną produkcją jest Bend Ova stworzona we współpracy z Lil Jon’en i Tygą. W swoich miksach łączy hip hop, R&B oraz EDM, tworząc wszechstronną propozycję dla każdego.
22 czerwca – kolektywne silent disco organizowane przez Generator Malta. Dwa kanały w słuchawkach przejmie warszawski kolektyw muzyki elektronicznej FLAUTA, na trzecim kanale DJ-ka z Future V – międzynarodowej grupy z Berlina tańczącej voguing. Tej nocy zabawie towarzyszyć będzie cel społeczny – wstęp: cegiełka 15 zł lub więcej, cały dochód zostanie przeznaczony na rzecz Kids Paradise. 27 czerwca za konsolą poznańscy twórcy – kolektyw Młoda Kultura, który w ramach Pokojowego narzędziownika przygotował również wernisaż i koncert; Dj Elvira, odnajdujący się w eksperymentalnych odmianach techno i house oraz Bromance – duet dobrze znany poznańskiej publiczności, tworzony przez Andrzeja Pakułę i Mikołaja Ludwika. Razem proponują muzykę w stylu techno i dance.
28 czerwca na trzech kanałach zagrają trzy DJki: Monster DJ, działająca w LOW Kollektiv oraz Oramics – platformie stworzonej początkowo by wspierać kobiety, osoby nie-binarne oraz przedstawicieli społeczności queer, a przekształconej w niezależną agencję bookingową; Olivia Radar – producentka i DJ-ka, rezydentka Unsound Festival, założycielka Radaru – kolektywu didżejsko-producenckiego, organizującego krakowskie imprezy techno, acid i house oraz DJ Mały Blancik, która edukację muzyczną i zamiłowanie do tradycyjnego winylowego nośnika wyniosła z legendarnego poznańskiego klubu WOSK. Kuratorka cyklu winylowych imprez pod szyldem Przytyk Sympatii oraz autorka wielu playlist, zbierających najciekawsze produkcje polskich artystów. Na zakończenie, 29 czerwca, ulubiona nocna zmiana Malty, czyli trio NOS: Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska!
PEACE FOR HOMEWORK – stań na scenie razem z donGURALesko, Karoliną Czarnecką i Stereo 48!
Breakdance ze słynną, palestyńską grupą tancerzy Stereo 48, rap z donGURALesko i songwriting z Karoliną Czarnecką. W pierwszy tydzień wakacji artyści zapraszają młodzież między 13 a 19 rokiem życia na tygodniowe warsztaty. Efekty swojej pracy zaprezentują 28 czerwca podczas wspólnego koncertu na pomniku Armii Poznań. To będzie show pełne pokojowej energii, ekspresji własnych marzeń, pragnień i opowieść o tym, jak twórczością można zmieniać świat. Z młodymi wystąpią artyści prowadzący warsztaty.
Wciąż można się przyłączyć do twórczej pracy z donGURALesko i Karoliną Czarnecką – zapisz się!