Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Koncert finałowy: Operetta! Żyjesz w Matrixie / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaKoncert finałowy: Operetta! Żyjesz w Matrixie / fot. Maciej Zakrzewski

Widowiskowo, musicalowo, z ironią – koncert Operetta! Żyjesz w Matrixie na finał festiwalu

Operetkowe i musicalowe hity, nowe aranżacje, wyjątkowi artyści związani z Poznaniem! Finałowy koncert Operetta! Żyjesz w Matrixie przyciągnął tłumy poznaniaków i poznanianek. Na działce przyszłego Teatru Muzycznego, zebrało się kilka tysięcy osób, by wspólnie posłuchać najpiękniejszych utworów Maanamu, ABBY czy klasyki musicalowej. Specjalne wizualizacje do przebojów – André Rieu, Johanna Straussa I i Johanna Straussa II, Jacques Offenbacha, Andrew Lloyd Webbera, Galt MacDermota – przygotowała Alicja Biała. 

Raz jeszcze przypomnijmy, kto zaśpiewał i zagrał dla nas na scenie! Mateusz Holak – muzyk i grafik, członek gitarowego zespołu Kumka Olik oraz hip-hopowego duetu Małe Miasta. Ma na koncie współpracę z raperami W.E.N.A. i Ten Typ Mes. To właśnie on odpowiadał za aranżację najpiękniejszych piosenek, które usłyszeliśmy podczas muzycznego finału. Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego wykonała na nowo dobrze znane przeboje muzyki operetkowej, a zaśpiewali: donGURALesko – poznański raper i producent muzyczny, Justyna Szafran – aktorka i piosenkarka, na stałe związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Emose Katarzyna Uhunmwangho – piosenkarka i aktorka o niezwykłej barwie i skali głosu, Andrzej Donarski – znany z zespołu MR. ZOOB, Marta Mazurek – gwiazda filmu Córki dancingu, a także Michał Kocurek – aktor poznańskiego Teatru Nowego.

Całość graficznie zilustrowała Alicja Biała, która specjalnie na koncert przygotowała nowe społeczno-polityczne wycinanki. Za scenariusz i prowadzenie koncertu odpowiadał Michał Merczyński. Zobacz fotorelację z finałowego koncertu Operetta! Żyjesz w Matrixie:

Kawiarnia ze śpiewem i artystami oraz spotkanie z kuratorem – zobacz relacje z przedostatniego dnia festiwalu

Plac Wolności wypełnił się muzyką! Podczas tradycyjnego już Café-chantant zaśpiewaliśmy utwory znane i lubiane, poważne i zabawne, a Kolektyw Łaski zaprosił nas do wyśpiewania odświeżonych piosenek patriotycznych. Nowy Śpiewnik Patriotyczny nie dyskryminuje i nie dzieli, opowiada o wojnie z kobiecej perspektywy, tworzy ponadnarodową wspólnotę. Na zakończenie festiwalu porozmawialiśmy także z kuratorem Idiomu Armia jednostki – Nástio Mosquito opowiedział o programie i swojej twórczości. Rejestrację spotkania można zobaczyć na festiwalowym Facebooku.

Bieg, medytacja i śpiew – Partytura i Bieg dla pokoju na Cytadeli

Dziś wielki finał Generatora Malty! 10-dniowe propokojowe działania podsumujemy zbiorową medytacją w intencji pokoju oraz biegiem na Cytadeli – razem z poznańskimi biegaczami i biegaczkami, wystartują także osoby z doświadczeniem uchodźczym, mieszkające w greckim obozie Moria.

Partytura dla pokoju odbędzie się o 12:00 i 19:00 niedaleko Rosarium w parku Cytadela. Podczas wspólnej medytacji artyści z całego świata zagrają dla nas wyjątkowy koncert. Wśród nich: Dawid Dąbrowski (Polska), Giorgi Beżuaszwili (Gruzja), Ostap Mańko (Ukraina), Mandar S Purandare (Indie), Viktoria Kuklasińska (Rosja). Każdy będzie mógł śledzić wędrówkę dźwięków, na wydrukowanych partyturach. Fragment partytury znajduje się na grafice powyżej.

Zobacz, jak dotrzeć na Partyturę:

Zbiorowe milczenie wielokrotnie okazywało się silniejsze i skuteczniejsze niż walka okrzykami i hasłami. W Białorusi, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, a także w Poznaniu – podczas milczącego protestu w obronie mniejszości islamskiej – akty solidarności budowały wspólnotę, poczucie wsparcia i biernego oporu wobec agresorów.

Wieczorna odsłona Partytury dla pokoju będzie poprzedzona Biegiem dla pokoju. Zachęcamy do rejestracji w punkcie informacyjnym na placu Wolności lub w punkcie startowym. Bieg wystartuje o 18:00 spod schodów przy głównym wejściu do parku Cytadela (przy al. Niepodległości), a zakończy się pod amfiteatrem. Udział jest darmowy, natomiast zachęcamy do wsparcia zbiórki na rzecz Yoga and Sport For Refugees. Bieg dla pokoju odbędzie się również na wyspie Lesbos i wezmą w nim udział osoby z doświadczeniem uchodźczym, przebywające w greckim obozie Moria. Zobacz, jak będzie przebiegała trasa biegu i dołącz do nas dzisiaj.

Ta ostatnia niedziela… – na koniec festiwalu premiera teatralna na placu Wolności

W ostatni dzień festiwalu na teatralnych deskach Paweł Sakowicz pokaże taneczną Masakrę. Na placu Wolności Pawilon zaprasza na rozmowy o przyszłości, nieco później premiera teatralna: Dziś są moje urodziny Magdy Szpecht i Weroniki Pelczyńskiej. Wieczór zakończymy pokazem filmowym Wielebny W. Świętujmy razem zakończenie!

Masakra w stroju latino – o 18:00 w Studio Słodownia +3 zobaczymy taneczny spektakl Pawła Sakowicza. Czym jest tytułowa Masakra? Pytanie pozostaje otwarte także dla choreografa, który podejmuje refleksję nad kolonialną historią tańców latynoamerykańskich. – Czy masakrą jest to, co stało się z tymi tańcami zniewolonych społeczności sto lat temu w Europie, kiedy zostały skodyfikowane, zmienione i tak ugrzecznione, żeby biali mogli je wykonywać? (…) A może masakrą jest to, że ja przywłaszczyłem sobie inną estetykę i wstawiłem ją do spektaklu w Nowym Teatrze? – pyta prowokacyjnie Sakowicz w wywiadzie dla Magazynu SZUM.

Czy młoda generacja wierzy w możliwość zmiany? O 19:00 na placu Wolności Edwin Bendyk poprowadzi rozmowę z młodymi aktywistami działającymi na rzecz klimatu, równości i ochrony praw obywatelskich, a także udzielającymi się w przestrzeni sztuki i popkultury. Dyskusja Manifesty przyszłości: Jak stworzyć jutro? będzie próbą zbudowania międzypokoleniowej platformy dialogu o przyszłości.

Na placu Wolności o 21:30 ostatni plenerowy spektakl-premiera – Dziś są moje urodziny Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Szpecht to połączenie wykładu performatywnego, tańca oraz teatru. Artystki podejmują refleksję nad związkami między dyskryminacją kobiet a polityką Zachodu. – Być może to jest taka rzecz, która nas – jako kobiety – odróżnia: nastawienie na proces i walka o etykę zawodowąMagda Szpecht dla Dwutygodnika. Premiera zbiega się z urodzinami Weroniki Pelczyńskiej, co staje się okazją do połączenia perspektywy osobistej i historycznej. Spektakl jest produkowany przez festiwal Malta.

Czy buddyzm jest najbardziej pokojową religią świata? O 23:00 na placu Wolności ostatnie wydarzenie festiwalu – projekcja filmu o wielebnym Wirathu, który podżega do etnicznych czystek. Uniwersalna opowieść pokaże mechanizmy powstawania i funkcjonowania nacjonalizmów. Zapraszamy na seans Wielebnego W.

Zapraszamy do wspólnego świętowania ostatniego dnia Malty! Sprawdź rozkład jazdy na dziś.